LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Debatt
Serhat Daran

Läsarnas Fria

Turkiets hyckleri i Palestinafrågan

Med kännbart rättspatos förklarade Turkiets premiärminister Tayyip Erdogan nyligen, under ett sammanträde med sitt eget rättvise- och utvecklingsparti AKP, att ”historien skulle bli Israels domare”. Men hur kommer historiens dom av den kemalistiska turkiska staten att se ut, frågar sig Serhat Daran.

Turkiet har en lång tradition av att stänga ner kurdiska partier som ställer upp i val. Nu senast har det turkiska rättsväsendet varit ute efter att bannlysa det pro-kurdiska socialdemokratiska partiet DTP, för att de agerar som en femtekolonn åt PKK.

Har ni hört den förut? Vi har redan blivit varse att arabiska partier ska utestängas från det stundande israeliska parlamentsvalet under samma premiss. 

Ett svepskäl som används av de båda staterna för att förklara det våld som riktas mot civilbefolkningen, är att motståndskämpar använder civila som mänskliga sköldar. Den förklaringsmodellen underlättar det fortsatta förtrycket och dödandet genom att beskriva incidenterna som slumpmässiga.
 
Skiljer sig då inte det palestinska väpnade motståndet i negativ bemärkelse mot det kurdiska? Inte nödvändigtvis. Till den kurdiska motståndsrörelsens fördel har den bergskedjor som skydd. Som ordspråket lyder är bergen kurdernas enda vänner. Därav har inga hemgjorda raketer behövt avfyras från en belägrad sandplätt, som fallet varit med Gazaremsan.  
Israel har med andra ord en möjlighet att påverka hur det väpnade motståndet gentemot dem kommer att se ut – om det ens behöver existera. När fredssamtal kommit på tal har Turkiet och Israel reflexmässigt fjärmat sig från att diskutera en lösning för varaktig fred, med argumenteringen att de ”inte förhandlar med terrorister”. När Israel gått med på vapenvila, har det i en majoritet av fallen varit de själva som först brutit mot den. Turkiet har å andra sidan aldrig bemödat sig med att inleda ett vapenstillestånd med den kurdiska motståndsrörelsen. 
Qassamraketerna som avfyras mot civila mål i Israel är därför i huvudsak en markör för de olika grupperingarnas begränsningar. En tilltagande israelisk repression mot civila palestinier genererar en liknande reaktion från palestinska motståndsrörelser gentemot israeliska civila. 
 
Sedan är det knappast rimligt att fördöma en stat för dess agerande, när man samtidigt har ett betydande militärt och ekonomiskt utbyte parterna emellan. För i och med detta ges en legitimering av statens handlande, på samma gång som den inte behöver utstå några konsekvenser. Som en turkisk professor formulerade det: ”Vad Israel/Palestina-konflikten angår, är Erdogans och Turkiets policy inte mogen nog att övertyga en av våra förstaårselever.” 
Allt Hamas behövde göra för att få massiva sanktioner mot sig och hela Gazaremsan, var att vinna ett demokratiskt val. Man undrar vad som krävs för att terrorstaterna Israel och Turkiet ska genomgå samma behandling. 
ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Är public service-anställda bättre på att googla?

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar.Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon de Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Sargon de Basso är av åsikten att berörda mediekanaler fyller en viktig funktion eftersom han anser att de är de enda som har någorlunda hederlighet och ansvarskänsla. Här delar Jens Ganman med sig av varför han snarare tycker att de statligt stödda mediebolagen helt har spelat ut sin roll.

Debatt
:

Public service har bäst pressetik

Olika perspektiv på samma sak – i Frias nya satsning "duellen" lyfts frågor från olika vinklar. Först ut är skribenterna Jens Ganman och Sargon De Basso som har olika syn på public service existensberättigande. Jens Ganman tycker att de statligt stödda mediebolagen har spelat ut sin roll. Här delar Sargon De Basso med sig av sitt resonemang kring varför han är av motsatt åsikt.

© 2026 Stockholms Fria