LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Utrikes
Jonas Andersson

Läsarnas Fria

Klimatskeptiker på konferens i New York

800 personer från olika delar av världen var på plats när världens hittills största sammankomst för klimatskeptiker anordnades i New York den 8–10 mars. Föreläsarna framhöll en avsevärt annorlunda ståndpunkt än den gängse och att konsensus inte råder i klimatfrågan var uppenbart.

Uppfattningen att det råder samstämmighet i forskarvärlden beträffande människans påverkan på den globala uppvärmningen motbevisades kraftigt när världens hittills största sammankomst för klimatskeptiker tog sig an ämnet ”Global warming: Was it ever really a crisis?”. Ungefär 800 forskare, ekonomer, lagstiftare, politiska aktivister och mediarepresentanter deltog i evenemanget, som ägnade sig åt att besvara frågor som de anser har förbisetts av FN:s klimatpanel (IPCC).

Temat för konferensen har sin utgångspunkt i att tiotusentals forskare nu menar att media och miljöorganisationer har fel, och att global uppvärmning inte utgör någon kris. Dessa forskare pekar på en trend med fallande temperaturer sedan år 2000, samt framhåller nya bevis på att koldioxid inte är en kraftig växthusgas.

34 000 forskares namnunderskrifter finns på en petition som hävdar att den globala uppvärmningen har naturliga orsaker och därför inte ska betraktas som en kris.

– Antalet deltagare på det här evenemanget var nästan dubbelt så stort som under konferensen 2008 och föreläsarna detta år tillhör eliten bland klimatforskare, framhåller en av arrangörerna, Joseph Bast, från tankesmedjan Heartland institute.

 Bland föreläsarna fanns bland andra presidenten för EU:s nuvarande ordförandeland Tjeckien, Vaclav Klaus, som under det ekonomiska forumet i Davos deklarerade att han var rädd att frågan om klimatkrisen skulle komma att missbrukas och inskränka människans frihet.

Även Sverige var väl representerat under konferensen, med bland andra Fred Goldman från Kungliga tekniska högskolan som en av föreläsarna.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

FN bjuder in till nya samtal om Jemen

Jemen-sändebud Martin Griffiths har bjudit in de stridande parterna i landet till nya samtal i Genève den 6 september, i hopp om att få slut konflikten.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

Starkt stöd för Obama efter hundra dagar

Analys | Barack Obama har lyckats skapa förbättrade relationer mellan USA och andra länder under de hundra första dagarna på presidentposten – även om det än så länge mest handlar om löften än verkliga förändringar.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria