LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Recensioner
C-G Boström

Läsarnas Fria

Baronessan Johanna de Mazars ockulta dagbok

Litteratur
Titel: Baronessan Johanna de Mazars ockulta dagbok Författare: Britta Axelsdotter Boström Förlag: CGP-production

Birgitta Axelsdotter Boströms Baronessan Johanna de Mazars ockulta dagbok innehåller poetiska bildberättelser med tänkvärda betraktelser. Boken är präglad av mytologiska och religiösa anteckningar. Den suger sig fast både litterärt och filosofiskt genom sin inlevelse. Författarinnan skriver om livet och döden. Originalitet präglar dagbokssidorna och dess innehåll.

Det är en tänkvärd bok att förlusta sig över. Den ställer frågor om ett intressant ämne. Livet gör upp med sig själv. Under konstnärens ambitioner och med sitt sunda frihetstänkande förs saklig vetenskaplig insikt fram. Livsåskådningar bearbetas, däribland granskas reinkarnationstanken. Den lär att efter döden föds livet på nytt genom energi. Och pågår så i ett evigt kretslopp. Vissa anteckningar är slutna till religion som gudsbegrepp.
Dagboken utmanar, den sticker ut. Inbjuder till strid mot etablissemanget. Behov av uppmärksamhet ligger i tiden, liksom kunskap om det förflutna. Den här dagboken griper tag, med tänkvärda ord som är förankrade i berättandet.

En äldre aktiv kvinna ser tillbaka på sitt spännande liv. Hon fångar i skrift starka scener ur livets akt. Ta till er kära läsare av bokens innehåll. Livet slutar inte efter döden, utan varje existens återvänder under vandrande solljus.
Utdrag ur boken kan ni läsa på Google böcker och den kan köpas i nätbokhandeln.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Inkluderandets konst

Sophia Alexandersson är konstnärlig ledare och verksamhetschef på Sharemusic & Performing Arts, med sin bas i Gränna, en kreativt experimenterande verksamhet och nätverk, både nationellt och internationellt.  Ingeli Aalto har träffat henne.

En diktator med föga medkänsla

Det finns fortfarande en del personer som uppskattar Lenin, det han gjorde och det han skrev: små vänstersekter, trotskister och en del vänsterpartister. Dessvärre, om man ska tro Göran Dahl, som påminner oss om varför Lenins tankar inte har något vettigt att ge i dag.

”Jag har totalt förändrat mitt förhållande till kroppen”

I vårt samhälle syns tjocka personer mest i media när det vankas viktnedgång eller larmrapporter. Fördomarna och föreställningarna kring den tjocka kroppen är många. Det vill den kroppspositiva rörelsen ändra på. Efter ett gäng år och många tongivande röster märks små men tydliga framsteg. Jessica Johansson har träffat Karin ”Kajjan” Andersson.

Autism för nybörjare

Autism awareness month har utropats av amerikanska handikapporganisationer. Man hoppas kunna höja medvetenheten om att det finns människor bland oss som på vissa plan fungerar fundamentalt annorlunda än majoriteten i den neurotypiska världen. Jerker Jansson har i praktiken en fot i båda världarna och vill försöka ge en möjlighet till förståelse för hur det känns

© 2026 Stockholms Fria