LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Inrikes
Jennie Wadman

  • Fritidsgårdar till alla ungdomar och byggen av billiga hyresrätter är några av kraven från husockupanterna i Östersund.
Läsarnas Fria

Husockupation i Östersund

Samtidigt som hus står tomma överallt i Sverige, växer bostadslösheten och ungdomar har inga lokaler där de kan tillbringa sin fritid. Nu växer en ny ockupationsrörelse fram. Den senaste i raden av husockupationer ägde
rum i Östersund.

Tomma hus är allas hus. Under den parollen ockuperades i förra veckan nedlagda hotell Aston i centrala Östersund. Hotellet döptes om till Lyckliga gatan och var under en helg öppet för allmänheten. Ockupanterna bjöd in alla som hade någon idé kring vad de ville göra med ett stort, tomt, hus eller de som inte har någonstans att bo.


– Vi ockuperar i ett samhälle på väg åt helt fel håll, säger en av ockupanterna. Fritidsgårdar läggs ner. Bostadsköerna ringlar långa och det byggs för lite bostäder åt vanligt folk. Samtidigt står hus tomma och politikerna lägger miljoner på skrytbyggen, sade en av ockupanterna i Östersund.


Över hela Sverige ser det likadant ut och överallt ockuperas tomma hus som inte används till något bättre. En ockupationsrörelse har vuxit fram under bara ett år, där de senaste ockupationerna ägde rum för någon vecka sedan i både Göteborg och Stockholm.


– Vi kommer att gå ut fredligt när aktionen är över, sade en annan av ockupanterna. Vi hoppas få upp ögonen hos folk på att det står tomma hus helt i onödan medan vissa inte har någonstans att vara eller att bo. Vi är inte intresserade av att bråka med polisen. Det

som borde vara brottsligt är att låta hus stå tomma i ett samhälle med

bostadsbrist och social utslagning.


Ockupanterna passade samtidigt på att även utropa gamla hotell Aston till en EU-fri zon:

– Vi vill ta tillbaka beslutanderätten från Bryssel. Beslut ska tas av dem som berörs och vi är mycket mer passande att bestämma över miljöfrågor som rör oss, än ministrar som lyssnar på dem med mest pengar.

Det ockuperade huset i Östersund var totalt alkohol och drogfritt.

 

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Stoppade utvisning: "Jag hade gjort om det"

Sent i måndags kväll skulle en afghansk medborgare i 50-årsåldern utvisas till sitt hemland. Ombord på planet vid Landvetter befann sig även aktivisten Elin Ersson, 21, som vägrade låta det lyfta.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2026 Stockholms Fria