• Clownerna Erika Alsborn och Ovidi Llorente Saguer i Red the Nosepaper utmanar maktstrukturer med hjälp av dramatik. I helgen spelar de på stödfestivalen på Karavan i Malmö, där de insamlade pengarna går till gruppens projekt i Indien.
Skånes Fria

Clowner vill sprida hopp

Efter att de senaste året ha spelat för skånska skolbarn riktar clownerna i Red the Nosepaper näsan mot Indien.

Clownerna i Red The Nosepaper är någonting annat än bara röda näsor och för stora kläder. De fångar publikens uppmärksamhet kring teman om ojämställdhet, kapitalism och maktstrukturer med hjälp av tyst poesi.

– Vi arbetar ordlöst, med stora uttryck och mycket kroppsspråk, säger Ovidi Llorente Saguer, ena halvan av Red The Nosepaper.

Gruppen har fått stor uppmärksamhet i Polen och Litauen där de vunnit flera festivalpriser för bästa föreställning.

Förra året turnerade de med förställningen Take it All som setts av över 2 000 skolbarn i Skåne.

Nu har de packat väskorna för att åka på en sex månader lång resa till Indien där de ska spela i byar på landsbygden, på barnhem och på sjukhus.

Ovidi Llorente Saguer har alltid varit skeptisk till att de som clowner skulle kunna göra något gott för människor som har det svårt i andra delar av världen. Men efter en turné med biståndsorganisationen Humanitarian Clowns i Indien ändrade han sig.

– Med hjälp av spel och teater kan man få människor att öppna sig. Mitt starkaste minne är när jag spelade ukulele tillsammans med en svårt brännskadad pojke som skulle få nytt förband. Den smärtlindringen som avledning och omtanke kan ge är svår att beskriva, säger han.

Resan finansierar gruppen själva och med hjälp av crowdfunding. På plats i Indien finns en lokal biståndsorganisation som har hjälpt dem med kontakter.

– Vi ska uppträda i olika byar, på barnhem och på vårdhem och tillsammans med dem vi besöker arbeta fram en föreställning som tar upp de problem som finns. Det kommer bli ett slags forumteater som brukar användas för att bryta mönster i förtryckarrelationer, säger Erika Alsborn.

Hon arbetar själv som sjuksköterska och brukar använda sina clownerfarenheter i arbetet, men ser att tiden och resurserna ofta inte räcker till.

När de är tillbaka i Sverige igen är planen att sätta upp en skolföreställning med workshop.

– Vi vill göra en interaktiv föreställning där vi kan dela med oss av våra erfarenheter och sprida kunskap om vad som händer i andra delar av världen, säger Erika Alsborn.

Den 15 september kl 14–19 arrangeras en stödfestival på scenkonstkollektivet Karavan i Malmö för Red the Nosepapers resa. Förutom en föreställning av clownerna själva blir det trolleri, livemusik, flamenco, cirkus, konst och föreläsning med representanter från samarbetsorganisationen Seb’s project India.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sverige allt mer oförberett på kris

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap har undersökt kommunernas information om krisberedskap på de kommunala webbplatserna. Majoriteten saknar information om risker i närområdet med exempelvis dammar eller farliga anläggningar.

Landets Fria

Bushcraft lockar nya överlevare

I en vardag där det mesta hänger på mobiltäckning och strömförsörjning har fenomenet bushcraft blivit allt mer populärt.

– Folk gör det för att kunna ta hand om sin familj om det händer något eller för att lära sig mer om naturen, säger kursarrangören Andreas Ahlsén.

Fria.Nu

”Det finns ingen coolare plats att bo på”

Bilden av att bara oambitiösa och misslyckade personer stannar kvar på landsbygden får studenter att flytta från glesbygden, menar journalisten Kristina Ernehed. Nu har hon bestämt sig för att ändra på fördomarna.

Fria.Nu

Turism gör landsbygd urban

Starka normer om att landsbygden inte kan erbjuda en framtid möter de unga som väljer att bo kvar, visar en ny doktorsavhandling i kulturgeografi. På platser med turism skapas flera av de möjligheter som finns i en storstad.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria