• Snoken är inte giftig.
  • Snokens pupiller är runda.
  • En orm kan inte bita genom gummistövlar, de är ett bra skydd.
Sesam

Sveriges ormar

När det blir varmare kommer ormarna fram från sin vinter-dvala. Sesam berättar om Sveriges ormar. Och vad du ska göra om du eller din hund blir biten.

På vintern går ormarna i dvala. Det betyder att de sover hela vintern. Ofta sover de under en rot eller en sten. I mars och april vaknar ormarna och kommer fram. I Sverige finns det tre arter av orm, hugg-orm: snok och hassel-snok. Alla ormar kan bitas, men i Sverige är bara huggormen giftig.

Hasselsnoken är ovanlig, och finns bara i södra Sverige. Ser du en orm är det oftast en snok eller en huggorm. Alla ormar i Sverige är fridlysta. Det betyder att man inte får skada, fånga eller döda dem. Men har du en huggorm i din trädgård får du flytta på den. Du får bara döda en huggorm om det absolut inte går att flytta på den på annat sätt.

För att slippa bli biten av en orm kan du använda gummi-stövlar om du ska gå i högt gräs. Det fungerar också att stampa hårt när man går. Ormar känner skakningar i marken och flyr.

Fakta: 

Snok

Snoken finns i södra och mellersta Sverige, och längst kusten upp till Sundsvall. Snoken är Sveriges största orm, den kan bli 130 centimeter lång. Färgen är brun, grön eller grå. Den har två gula eller orangea fläckar i nacken. Det är det lättaste sättet att känna igen en snok på. Men det finns också helt svarta snokar. De är vanligast på Gotland. Är man inte säker på om det är en snok kan man titta i ormens ögon. En snok har runda pupiller. En huggorms pupiller ser ut som streck.

Ordlista

art –en –er = sorter av till exempel djur

gift –et – = farligt och skadligt ämne

pupill –en –er = den mörka mitten i ögat

gummistöv/el –eln –lar = skor i gummi med högt skaft

serum –et – = motgift

sicksack = linje som går fram och tillbaka

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Miljömemory av unga företagare

Ung företagsamhet är en organisation som utbildar ungdomar i att driva företag. Gymnasieelever får chansen att prova på ta fram en produkt och att marknadsföra och sälja den.

Simon Parker, Isac Norlander, Isak Popovski, Elias Leverud, Amna Sahovic och Emil Yfver på Thorildsgymnasiet i Stockholm har bildat ett företag för att sälja ett miljömemory. Jerker Jansson har träffat dem.

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Landets Fria Syre är här

Med en planet i kris önskar många ställa om till ett klimatsmartare liv. Men att verkligen ta steget och ställa om sitt eget liv kan vara svårt. Därför återstartar vi nu Landets Fria Tidning under nya namnet Landets Fria Syre – tidningen för dig som vill ställa om världen. Men för att lyckas behöver vi din hjälp.

© 2026 Stockholms Fria