• Bocken i Gävle var stor och ståtlig.
  • Men bara några timmar senare hade den brunnit upp.
Sesam

Gävlebocken brann – som vanligt

Varje advent brukar Gävle ha en stor bock av halm. Nästa varje år bränner någon ner bocken.

Staden försöker skydda bocken. De har kameror. De har vakter. Men ändå brinner den.

Gävle har haft en bock i 50 år. Bara 12 år har den klarat sig.

I år firar bocken 50 år. I söndags satte man upp den. Det var stor fest. Det kom artister. Man hade fyrverkeri. Men bara några timmar senare brann den.

En person gick fram och hällde bensin på den. Sedan tände hen på. Det började brinna direkt. Polisen vet inte vem det var.

Nu funderar Gävle på om de vill ha en ny bock. Den kan vara färdig till lucia. Det är den 13 december. Men det är dyrt.

Ordlista

advent = veckorna före jul

ståtlig -t -a = stor och snygg

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Diabetes i unga år förkortar livet

Personer med typ 1-diabetes har en betydligt kortare livslängd, jämfört med andra. Den ökade risken för hjärt-kärlsjukdomar är den stora faran och ju yngre någon är när hon eller han drabbas, desto större är risken att dö i förtid. Det visar en studie vid Göteborgs Universitet, rapporterar Ekot i Sveriges radio.

© 2026 Stockholms Fria