• I förra veckan spelade ungdomar på instrument av is i Umeå. (Bilden föreställer andra instrument.)
Sesam

Isorkester spelade på Umefolk

Festivalen hålls i Umeå.

I år var en ovanlig orkester med. Det var Sveriges is-orkester. Ungdomar från Storuman, Stensele och Tärnaby spelade på instrument gjorda av is. Det var olika blås-instrument och de hade gjort dem själva.Tonsättaren Per Egland skrev musiken. Den heter Nice ice.

Först spelade de på gågatan. Den konserten sändes också i radion.

På kvällen var det en stor konsert i Umeå folkets hus. Men is-instrument smälter inomhus. Därför spelade ungdomarna utanför.

Ordlista

blåsinstrument -et - = instrument som man blåser i för att få ljud, t ex trumpet, flöjt

Folkets hus = en lokal där man kan ha fester, kurser, festivaler m m

tonsättare -n - = en person som skapar musikstycken och skriver noterna till dem

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Moderater i kamp mot flyktingungdomar

När samhället påstår att du har en annan ålder än du uppger riskerar du att bli polisanmäld av kommunpolitiker. Det är erfarenheten som sjutton flyktingungdomar i Skurups kommun gjort. Nu har tre personer polisanmält kommunledningen för falsk angivelse.

Diabetes i unga år förkortar livet

Personer med typ 1-diabetes har en betydligt kortare livslängd, jämfört med andra. Den ökade risken för hjärt-kärlsjukdomar är den stora faran och ju yngre någon är när hon eller han drabbas, desto större är risken att dö i förtid. Det visar en studie vid Göteborgs Universitet, rapporterar Ekot i Sveriges radio.

© 2026 Stockholms Fria