Fria.Nu

Läkemedels-företag vill stoppa billiga mediciner till fattiga

Läkemedels-företaget Novartis AG har stämt den indiska staten. Indien har lagar som gör att de kan göra billiga mediciner till fattiga människor i världen. Men det gillar inte Novartis AG.

Hjälporganisationer har bett Novartis AG att inte gå till en högre domstol. Tido von Schoen-Angerer från Läkare utan gränser säger:– Om Novartis vinner, kan Indien inte fortsätta att tillverka generiska läkemedel.Generiska läkemedel är kopior av kända mediciner. De fungerar på samma sätt men de är billigare.

Många fattiga människor i världen får mediciner från Indien. De flesta fattiga med hiv eller aids som får behandling får medicin från Indien, enligt Schoen-Angerer.– Läkare utan gränser behandlar 80 000 hiv-smittade personer. 80 procent av dem får medicin från Indien, säger han.Eftersom de använder generiska mediciner kostar broms-medicinerna bara 200 US-dollar per patient och år. Annars skulle medicinerna kosta upp till 15 000 US-dollar per person och år.Tidigare sa Indien nej till patent på mediciner. År 2005 blev de tvungna att följa Världsbankens regler. Världsbanken säger att man måste tillåta patent på mediciner. Men Indiens lagar om patent gäller bara för nya mediciner som har kommit efter år 1995.När Novartis sökte patent på cancer-medicinen Glivec, sa Indiens patent-myndighet nej. De sa att Glivec inte var en ny medicin. De sa att Novartis bara hade ändrat en gammal medicin.Novartis sa att Glivec var bättre än den gamla medicinen. Därför skulle företaget få patent, sa de.– Indiens patentmyndighet hindrar företagen från att göra nya bättre mediciner, säger Brandi Robinson från Novartis AG i New York.

Novartis säger att företagen inte vill forska om de inte kan tjäna mycket pengar på de nya medicinerna. Därför kanske det inte blir några nya mediciner om de inte får patent, säger de.Loon Gangte är medlem i aids-organisationen Delhis nätverk för positiva personer. Hon säger att flera hundratusen människor med hiv lever i dag tack vare kopierade aids-mediciner från Indien.– Om Novartis vinner, påverkar det aids-patienternas liv, säger hon.Stora tidskrifter för läkare, som The Lancet, har bett Novartis att inte stämma den indiska staten. Flera organisationer som arbetar med hälsovård har också bett dem om det. Läkare utan gränser har en protest-kampanj. Nästan 250 000 personer från 150 länder har skrivit under protesten.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Även i fattiga länder blir många sjuka av rökning och dålig mat

Människor som röker, äter dålig mat och rör sig för lite blir sjuka. Man säger att de blir sjuka av sin livsstil. De får problem med hjärtat, cancer och diabetes. 388 miljoner människor kommer att dö av sådana sjukdomar inom tio år. Det blir ett stort problem i världens fattiga länder, skriver tidningen Nature.

Fria.Nu

"Etanol är inte bra för miljön"

EU och USA ger mycket pengar till att göra bränsle av växter. Men nya studier visar att sådant bränsle inte är bra för miljön. Många tror att USA och EU bara vill ge bidrag till sina egna jordbruk.

Fria.Nu

Allvarligt hotade arter försvinner snabbare

Om en djurart rapporteras vara starkt hotad höjs dess marknadsvärde bland samlare. Följs inte larmrapporterna av snabba skyddsåtgärder riskerar därför hotade arter att försvinna fortare, rapporterar forskare i Paris.

Fria.Nu

Rädslan sprider hiv-smitta

Man kan arbeta mot hiv och aids på många sätt. Men så länge familjer och samhällen stöter ut de hiv-positiva, kommer smittan att fortsätta att spridas. Det säger forskare och aktivister.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria