• *** Local Caption *** @bildtext:Seko en manifestation utanfšr AD pŒ Stora Nygatan i Gamla Stan, fšr att visa sin sympati med Per Johansson. Seko klubb 119, dŠr Per Johansson numera Šr hedersordfšrande, har ocksŒ instiftat ett pris fšr yttrandefriheten so
Stockholms Fria

Per Johanssons avsked i AD

I september 2005 avskedade Connex Seko-ordföranden Per Johansson. Det franskägda trafikföretaget motiverade det med att Johansson under lång tid agerat illojalt och kränkande mot företaget och dess medarbetare. Protesterna mot avskedet och den försvagade arbetsrätten har hörts från flera håll. Under den gångna veckan har Per Johanssons fall varit uppe i Arbetsdomstolen, AD.

Det var den 29 september 2005 som Per Johansson sparkades från sitt arbete som tunnelbaneförare av företaget Connex. Som facklig företrädare såg han det som sin uppgift att rapportera om misskötsel av tunnelbanetåg som kan leda till allvarliga konsekvenser för personalens och passagerarnas säkerhet.
– Det var livsavgörande frågor både för oss som jobbade i tunnelbanan och för alla som åker. Min dotter åker tunnelbana dagligen och jag har en skyldighet mot henne och alla andra resenärer, säger Per Johansson.

Trots att man vid avskedandet angav att det inte fanns fackliga skäl bakom, tog det bara en dag innan Connex dåvarande vd talade om att Johanssons agerande och fackliga engagemang inte passade sig på en avreglerad marknad.
Med hjälp av konsultfirman Medial, som bland annat sysslat med antifackliga kampanjer, utvecklade Connex en mediestrategi för hur man skulle hantera avskedandet.
Under förhandlingarna i Arbetsdomstolen tror Per Johansson att man från Connex sida kommer att försöka gå hårt åt hans person genom svartmålning.
– Redan vid varslet påstod de att det hade med min person att göra. De talade om illojalitet och kränkande beteende. Men strax därpå kom de med 19 anklagelsepunkter som alla hade med fackliga situationer att göra.

I dag tillbakavisar emellertid Torborg Chetkovich, vice vd på Connex, att avskedandet hade något fackligt motiv.
– Han utgjorde en arbetsmiljörisk. Kollegor och arbetskamrater tyckte att det var läskigt att gå till jobbet på grund av hans beteende. Det hade ingenting med hans fackliga arbete att göra. Vi är inte fiender till facket. Vi har en tät dialog med dem, säger Torborg Chetkovich.
Hon anser att det enda riktiga Connex kunde göra för att komma till rätta med problemet var att avskeda Per Johansson.
– Han fick flera tillsägelser och varningar. Men det här var enda lösningen eftersom det hade med hans beteende att göra och han inte ville ändra på det.
Torborg Chetkovich vill inte kommentera den eventuella utgången i AD, utan vill avvakta domen som beräknas komma inom fem till sex veckor. Om Connex skulle förlora menar hon att de får ta ställning till det då.
– Men vi har hela tiden välkomnat en prövning i AD, säger hon.

Per Johansson själv hoppas på att AD ska kunna ge honom upprättelse och tillbakavisa Connex påståenden. Han ser det som en viktig principiell fråga som rör yttrande-, meddelarfriheten och arbetsrätten, områden där han i dag ser en tydlig försvagning.
– Ena dagen har du en grundlagsskyddad rätt att meddela dig till media och nästa dag fråntas den dig. Det är många som känner en enorm rädsla för att rapportera om missförhållanden på sina arbetsplatser i dag. Det finns det ett tydligt exempel på nu med kärnkraftverken.
Dan Holke, chefsjurist på LO-TCO, talar också om ett hårdare klimat på arbetsmarknaden och berättar att de numera får in fler fall än tidigare där fackligt engagerade personer råkat illa ut.
– I huvudsak fungerar arbetsrätten, särskilt om man jämför med andra länder. Men det finns naturligtvis en hel del brister. I dag är det arbetsgivaren som har all makt på arbetsplatserna och det finns ingen lag som säger att han måste vara rättvis. Vill han jäklas med någon anställd kan han enkelt göra det.
Medias sätt att beskriva det fackliga arbetet har också en stor roll att spela för allmänhetens bild av facken, anser han.
– Det är förvånansvärt naivt i många medieskildringar. Framför allt hur man väljer att skildra företagarna, som egentligen bara går storkapitalets ärenden, som de små och svaga och facken som stora och starka.
Per Johanssons fall betraktar Dan Holke som ett ganska speciellt och mycket viktigt mål eftersom det så tydligt har med fackligt arbete att göra.
– Jag hoppas naturligtvis att han vinner. Hur AD väljer att se på det kan bli avgörande för framtida ärenden.

Fakta: 

Connex heter numera Veolia Transport. Företaget skriver på sin hemsida att två av deras kärnvärden är mänsklighet och trygghet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

"Sluta fiska torsk i Kattegatt"

Ministrar i EU har träffats och talat om fiske. De bestämde att EU ska fiska mindre torsk år 2008. Men forskare säger att man måste sluta fiska torsk i havet runt Sverige. Annars tar all torsk slut.

Fria.Nu

Oenighet om avdammat Dennispaket

I onsdags överlämnade Carl Cederschiöld sitt trafikpaket för Stockholm till infrastrukturministern. Ingen enighet över blockgränserna har dock kunnat uppnås. Socialdemokraterna vägrade att skriva under förslaget då de anser att finansieringen kommer att slå hårt mot kommun och landsting. Och miljöpartiet menar att det rör sig om ett avdammat Dennispaket.

Nya boenden för våldsutsatta kvinnor

Under 2008 kommer kvinnojourerna i Stockholm att tilldelas 21,5 miljoner kronor av Länsstyrelsen. Främst satsas pengarna på uppbyggnad av nya verksamheter och boenden för våldsutsatta kvinnor med särskilda behov. Terrafem är en av de föreningar som får ekonomisk draghjälp att starta ett nytt stödboende.

EU fiskar efter för mycket

På onsdagen enades EU:s fiskeministerråd i Bryssel om en minskning av torskkvoterna på åtta procent under 2008. Detta trots upprepade signaler från forskare om att det fordras en nollkvot för att rädda bestånden i Västerhavet och Östersjön.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria