Debatt


Ellinor Scheffer
  • Den 26 april 1986 exploderade det fjärde reaktorblocket i Tjernobyl. Sovjetiska arméförband sattes omedelbart in för att begränsa skadorna. Många av dem som arbetade med begränsningen av katastrofen dog av strålskadorna de ådrog sig.
Fria.Nu

Kärnkraften skadar människor och miljö 365 dagar om året

Den 26 april var det 21 år sedan Tjernobylreaktorn havererade. Trots olyckans fruktansvärda omfattning och den senaste tidens incidenter på Forsmark sopas kärnkraftens miljökonsekvenser under mattan. "Det är fullständigt falskt att påstå att kärnkraften kan hjälpa oss att motverka klimatförändringarna", skriver Ellinor Scheffer som är orolig för att den borgerliga regeringen ska leda oss in i en återvändsgränd genom att bygga ut kärnkraften.

Nu när klimatförändringarna äntligen har nått den politiska dagordningen är det naturligtvis en stor lättnad för oss i Grön ungdom som har kämpat för att föra fram frågan i många år. Fortfarande görs alldeles för lite, men vi är i alla fall på väg. Det finns naturligtvis de som inte är sena med att försöka dra fördelar av den rädsla många känner inför klimatförändringarnas konsekvenser, och det faktum att vi måste agera snabbt och kraftfullt. Kärnkraftförespråkare hoppas att vi inte ska orka se till mer än ett miljöproblem i taget – de hoppas att klimatförändringarna ska innebära en ny vår för kärnkraften.

Alla partier i den borgerliga regeringen är nu för en utbyggnad av kärnkraften.
I torsdags, den 26 april, var det 21 år sedan Tjernobylolyckan visade oss de ödesdigra konsekvenser kärnkraften kan få. Med incidenten vid Forsmark fick vi en påminnelse om att misstag begås och att säkerhetskulturen vacklar även vid svenska kärnkraftverk. Men kärnkraften skadar människor och miljö 365 dagar om året i de länder där uranet bryts. Kärnavfallet, som vi fortfarande inte vet hur vi ska hantera, fortsätter att utsätta framtida generationer – till och med framtida civilisationer – för livsfara.

Det är fullständigt falskt att påstå att kärnkraften kan hjälpa oss att motverka klimatförändringarna. De koldioxidutsläpp vi orsakar här i Sverige kommer till största delen från transporter, inte elproduktion. Det betyder att vi inte släpper ut mindre koldioxid om vi bygger fler kärnkraftverk.
Vi släpper heller inte ut mer koldioxid om vi avvecklar kärnkraften, då vi har ett el-överskott i Sverige – utom under några smällkalla vinterdagar eftersom många hem i Sverige värms upp med direktverkande el. Utan direktverkande el, och med en utbyggnad av vår minst sagt ynkliga vindkraft, kan vi avveckla kärnkraften och samtidigt motverka klimatförändringarna.

Kärnkraften kan inte hjälpa oss mot klimatförändringarna globalt heller. Det skulle krävas minst 10 000 nya reaktorer – mot dagens 430 – för att minska klimatförändringarna med tio procent. Världens resurser av uran räcker till att producera kärnkraft till nuvarande kostnad i 50 år. Om vi är beredda att betala en betydligt högre kostnad och bryta uranet på alla platser där uranfyndigheter finns, därmed även i Närke, Jämtland och Norrland, kan uranet räcka i 250 år.

Om alla skulle använda lika mycket kärnkraft som svenskarna, skulle uranet ta slut på tre år med nuvarande kostnader eller fjorton år med högre kostnad. Klimatförändringarna borde bli en väckarklocka för den borgerliga regeringen, de borde nu tvingas inse att det inte går att sopa miljöproblemen under mattan. Men istället gör de precis tvärtom. Den borgerliga regeringen har bland annat omfördelat järnvägssatsningar till satsningar på motorvägar, och flygskatten har slopats. Samtidigt tar de alltså tillfället i akt att leda oss in i ytterligare en återvändsgränd genom att öppna för en utbyggnad av kärnkraften.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Debatt
:

Kärnkraften är vägen för Sverige

Nyligen kom världens klimatforskare med bedömningen att världen hotas av en katastrof på grund av utsläppen av växthusgaser från förbränning av fossila bränslen. Dessutom kommer oljan att ta slut under kommande århundrade enligt experternas bedömningar. Det är nu dags att bygga ett nytt kärnkraftverk i Sverige, anser Frigyes Reisch och Lars Persson, Miljövänner för kärnkraft.

Fria.Nu
Debatt
:

Det finns ingen säker kärnkraft

Det finns mängder av tekniskt intressanta lösningar på problemen med kärnkraft, men de borgerliga politikerna har hittills mest talat om att de vill bevara eller utvidga kärnkraften. Idioti, menar Karla López från Miljöpartiet.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria