Fria.Nu

Stockholmslagen ska kunna klara sig

VM är historia och nu är det dags för slutspurten i damallsvenskan.

Sportkrönika

Damallsvenskan har haft ett långt VM-uppehåll och tanken bakom det var förstås att Sverige skulle ha varit med ända till finaldagen. Det blev inte så. Internationell damfotboll har utvecklats, vilket bland annat innebär att marginalerna i matcherna blir allt mindre - något som till exempel Sverige fick erfara i matchen mot Nigeria. Och att damfotboll inte längre bara är en angelägenhet för de allra rikaste och mest jämställda länderna är egentligen mycket glädjande. Ett exempel på att sporten blivit mer global är Brasilien som utklassade USA i semifinalen och som förde spelet i VM-finalen mot Tyskland. Det räckte dock inte denna gång och tyskorna kunde som första land försvara en VM-titel i damfotboll. Tyskorna svarade också för bedriften att inte släppa in ett enda mål på hela VM. Otroligt!

Men VM är historia och nu är det dags för slutspurten i damallsvenskan. När det gäller guldet är loppet nog kört - det blir i vanlig ordning Umeå som får ta på sig guldhattarna. Att Hanna Ljungberg åter är skadad lär knappast påverka serieledarna som har en bred och högklassig trupp.
Om man ska hitta något positivt med tabelläget kan man konstatera att Umeå i alla fall inte krossat motståndet på samma sätt som förra året: då blev differensen till tvåan Djurgården/Älvsjö nästan ofattbara 21 poäng - nu leder norrländskorna med 'endast' 6 poäng.
Djurgården, som är tvåa även nu, får nog alltså i första hand inrikta sig på att försvara denna placering. De heta kamperna i höstkylan handlar istället om att undvika nedflyttning. Såväl AIK som Hammarby är tyvärr inblandade i denna uppgörelse och störst är hotet för Solnalagets del. AIK har ambitioner att nå toppskiktet i allsvenskan inom ett par år och med tanke på förväntningarna inför säsongen är det förstås en besvikelse för AIK:arna att nu tvingas slåss om en fortsatt plats i serien. Man ska dock komma ihåg att klubben är nykomling i högsta serien och att det tar tid för de mindre rutinerade spelarna att vänja sig vid det snabbare tempot i damallsvenskan. Nu gäller det bara att klara fortsatt spel i allsvenskan - något som lagets styrka utan tvekan ska räcka till.

AIK:s svaghet har varit förmågan att göra mål - Solnalaget är det enda i serien som inte lyckats producera tio mål under årets serie. Men kanske börjar det lossna nu. Bland annat nådde AIK finalen i Svenska cupen där man också lyckades störa storfavoriterna Umeå. Dessutom har AIK ett intressant nyförvärv i Kacey White som bland annat spelat i USA:s U21-landslag.
Redan i morgon kan AIK ta ett stort steg mot fastare mark. Då möter man nämligen jumbolaget Falköping på bortaplan.
Hammarby har länge varit ett etablerat mittenlag i damallsvenskan och det är lite överraskande att laget nu hamnat i nedflyttningsstriden. Men om AIK har goda chanser att klara sig kvar kan man i ännu högre grad säga detsamma om Bajen. Laget är starkt och inför VM-uppehållet hade såväl Umeå som Djurgården stora svårigheter att besegra Hammarby. I morgon tar Söderlaget på hemmaplan emot Qbik som ligger näst sist i tabellen. En väntad seger för Hammarby skulle förstås vara av betydelse för båda Stockholmslagen i bottenkampen.
Men hur det än går i morgondagens matcher ska AIK och Hammarby kunna hålla sitt försprång till Qbik och Falköping. Mitt inte alltför djärva tips är alltså att det blir tre 08-lag även i nästa års damallsvenska.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Man behöver återhämtning

Hälsoredaktör Jarmo Juhani Riihinen går mot nya utmaningar och önskar alla läsare välbefinnande och god hälsa.

Fria.Nu

Möjligt att bromsa åldrandet?

Vissa teknikoptimister tror att en accelererande teknisk utveckling ska lösa problemen med sjukdomar och åldrande. Men i praktiken är det långt kvar till att människor kan bli odödliga.

Fria.Nu

Därför behöver vi mindfulness

HÄLSA Något som är lika 'inne' som grönt te, vilket artikeln Grönt te tros kunna hjälpa mot diabetes handlar om, är mindfulness och andra mentala träningsformer. Till exempel när jag för ett par år sedan ville skriva in mig på en meditationskurs gick det inte - det var fullbokat flera månader framåt.

Fria.Nu

Samhällsansvaret är misstolkat

Det finns en aspekt på samhällsansvar som de flesta inte tänker på när de lägger sin kraft på protester mot kraftvärmeverk och mobilmaster: samhällets ansvar för att skapa förutsättningar för ett hälsosamt liv, skriver Jarmo Juhani Riihinen.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria