Mindre pengar till klimat-arbete
Regeringen säger att man måste stoppa förändringen av klimatet. Men de ger mindre pengar till sådant arbete.
Man kan få pengar från staten för arbete som ska minska skadorna på klimatet. Bidraget kallas för Klimp, statligt bidrag för klimat-investerings-program. Mer än 70 kommuner, företag och organisationer har sökt bidraget. Tillsammans har de ansökt om 2,3 miljarder kronor. Men det finns bara 375 miljarder.Nu ska Naturvårdsverket välja ut vilka som ska få Klimp. Det är svårt, tycker Olle Oskarsson på Naturvårdsverket.– Det blir mycket bra arbete som pengarna inte räcker till.
Naturvårdsverket har delat ut 1,5 miljarder i Klimp-pengar på fem år. Det har minskat utsläppen av koldioxid med en miljon ton.– Om det fanns mer pengar, skulle vi kunna minska utsläppen mycket mer, säger Olle Oskarsson.Men nästa år kommer det inte att finnas några Klimp-pengar alls. Regeringen tar bort dem.Marit Ragnarsson på miljödepartementet säger:– Vi ska göra en satsning som heter Hållbara städer istället. Vi ger 340 miljoner till den år 2009 och 2010.Det är bara hälften så mycket som Klimp-pengarna.
Stockholms stad och elbolaget Fortum har ansökt om 40 miljoner för att bygga rör för bio-gas till bilar. Göteborgs stad har ansökt om 51 miljoner kronor för att bygga ut fjärr-kyla. Och Kulturhuset i Stockholm har ansökt om 3,5 miljoner för att göra en utställning om att välja miljövänliga varor.Men andra har ansökt om mindre pengar till små projekt. Gullspångs kommun i Västergötland har ansökt om 12 000 kronor för att göra en "klimat-almanacka". Almanackan ska ha bilder som handlar om miljön. Folk som bor i kommunen har frågat efter en sådan. Gullspångs kommun vill också ha 4 000 kronor till sitt projekt En lysande idé.– Eleverna i skolan ska berätta om hur man använder energi hemma hos dem. Då får de varsin lågenergi-lampa. Sedan får de en del av pengarna som man sparar genom att använda lampan, säger Britt-Marie Nilsson på Gullspångs kommun.Lätt svenska: Malin Bergendal