Fria.Nu

FN försöker medla i Kenya

Inget tyder på en snar lösning på den politiska krisen i Kenya. Omkring 500 personer har dödats sedan valet den 27 december och hundratusentals människor har blivit hemlösa. FN-tjänstemän har trätt in och försökt medla mellan presidentsidan och oppositionen för att hitta en fredlig lösning på krisen.

- Jag har varit i nära kontakt med de kenyanska ledarna, bland andra president Mwai Kibaki, oppositionsledaren Raila Odinga och ordföranden för Afrikanska unionen, John Kufuor, sade FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon i måndags.

Under sin första presskonferens på det nya året sade Ban Ki-Moon att dödadet av civila i Kenya är "oacceptabelt" och att han hoppades att de kenyanska ledarna med internationell hjälp kan sätta sig ner tillsammans och lösa krisen på ett fredligt vis. Han sade bland annat att Kufuor och andra internationella ledare snart kommer att besöka Kenya.

Frågan är dock om internationell hjälp välkomnas av de kenyanska ledarna i dagsläget. Förra veckan sade president Kibaki att det inte fanns något behov för Kufuor att besöka Kenya och oppositionsledaren Odinga tackade blankt nej till ett USA-sponsrat förslag att bilda en nationell regering med Kibaki.

Odinga, som anser att valet den 27 december var uppgjort, begär att Kibaki först avgår innan de två kan börja förhandla. Men vissa observatörer är förhoppningsfulla till att de båda lägren ska nå en kompromiss. Under måndagen ska Kibaki ha bjudit in Odinga till ett samtal öga mot öga vilket Odinga ännu inte har tackat varken ja eller nej till.

Flera människorättsorganisationer, bland andra Human Rights Watch, HRW, föreslår att en oberoende utredning av presidentvalet genomförs för att hindra ytterligare våld. Georgette Gagnon, biträdande chef för HRW Afrika sade nyligen att det är nödvändigt att genomföra en oberoende och transparent utredning av valet och han krävde att regeringen häver förbudet för medier att rapportera från fredliga demonstrationer.

Kenyas regering förnekar att valet var uppgjort samtidigt som internationella valobservatörer har rapporterat om oegentligheter vid rösträknandet. HRW har uppmanat oppositionsledaren Odinga att begära en internationell utredning av rösträkningen men Odinga har insisterat på att han inte nöjer sig med något annat än att presidenten avgår.

HRW håller både regeringen och oppositionen som ansvariga för förlusten av civila liv. Regeringen bemötte oppositionens protester överdrivet hårt menar HRW som anklagar oppositionens anhängare för attacker mot folkgruppen kikuyu, som president Kibaki tillhör.

FN uppskattar att minst 200 000 kenyaner har förlorat sina hem på grund av våldet. FN:s hjälporgan arbetar just nu med att försöka nå fram till offer i flera delar av landet. Hjälparbetare säger att de mest sårbara av de hemlösa är kvinnor och att många kvinnor har utsatts för sexuellt våld.

- Nairobis kvinnosjukhus är fullbelagt, säger Vicky Karimi på Urgent Action Fund-Africa, en obereoende organisation som hjälper våldtagna.

- Man har tagit emot 19 våldtäktsoffer de senaste 24 timmarna, säger hon.

Antalet hemlösa kenyaner växer dagligen, enligt Karimi, som uppskattar att fler än 300 000 har förlorat sina hem.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Krav på FN-tribunal efter mordet på Bhutto

Ett enigt FN:s säkerhetsråd har fördömt mordet på Pakistans oppositionsledare Benazir Bhutto och understrukit vikten av att ställa förövarna till svars. Men ännu har de inte hörsammat kraven på en oberoende internationell utredning av mordet.

Fria.Nu

Mikrokrediter ger kvinnor en bättre ställning i samhället

I dag slutar ett internationellt toppmöte mellan hundratals finans-experter och aktivister. De har diskuterat nya sätt att ge fattiga människor små lån som ska hjälpa dem att klara sig bättre. Mikrokrediterna har hjälpt kvinnor på landsbygden särskilt mycket.

Fria.Nu

Världen blir rikare men de fattiga blir fattigare

Trots makalös ekonomisk tillväxt de senaste åren har de rika blivit rikare och de fattiga allt fattigare, enligt en ny FN-rapport.. Rapporten har sammanställts inför FN-toppmötet om utveckling och FN:s framtid den 14-16 september. Rapporten visar att världen är mer polariserad i dag än för tio år sedan.

Fria.Nu

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Stockholms Fria