Fria.Nu

Livsstilen ger flest dödsfall i hjärtsjukdom

I Sverige är hjärt- och kärlsjukdomar ett stort hot mot hälsan, och de orsakar nästan hälften av alla dödsfall. Risken att drabbas beror i hög grad på vår livsstil.

Hoten mot vår hälsa | Del 1 av 2

HÄLSA En intressant fråga i hälsosammanhang är vilka faktorer i vår livsstil och vår miljö som påverkar vår hälsa mest. I princip påverkas vår hälsa av två faktorer: arv och miljö. När det gäller arv finns det ännu inte så stora möjligheter att påverka den lott vi har fått. Däremot finns det stora möjligheter att påverka allt som har med miljö att göra. För om man studerar de viktigaste hoten mot vår hälsa ser man att det spelar stor roll vad vi äter, vad vi dricker, om vi röker, hur vi tänker och vilka ämnen vi exponeras för.
Man får en ganska god bild av hälsohoten om man studerar vad människor i Sverige oftast dör av. Och det som sticker ut är hjärt- och kärlsjukdom som orsakar 42 procent av alla dödsfall (se faktaruta). Den allra vanligaste enskilda dödsorsaken för såväl män som för kvinnor är hjärtinfarkt. Männen drabbas dock i genomsnitt i lägre ålder än kvinnor.
Stroke, eller slaganfall, är den tredje vanligaste dödsorsaken i landet. Stroke är dessutom den vanligaste orsaken till invaliditet hos vuxna i landet.

Vad är det då som orsakar hjärt- och kärlsjukdomar? De viktigaste riskfaktorerna för hjärtinfarkt anses vara högt blodtryck, blodfettsrubbningar, rökning och stress. Ohälsosamma kostvanor står då i centrum i och med att de utgör en viktig riskfaktor för bland annat högt blodtryck och blodfettsrubbningar. Det som enligt nuvarande kunskap är ohälsosamt är konsumtion av för mycket mättat fett och salt, samt för lite frukt, grönsaker och fibrer.
Man ska inte heller underskatta faran med stress. Enligt en brittisk undersökning som nyligen publicerats kan stress på arbetet orsaka mellan 5 och 10 procent av hjärt- och kärlsjukdomarna. Stress påverkar hälsan också indirekt: den som är svårt stressad slarvar ofta med maten och motionen.

Stillasittande kan också - inte minst tillsammans med felaktiga kostvanor - kraftigt öka risken för hjärtsjukdom. Enligt Världshälsoorganisationen svarar stillasittandet för 23 procent av sjukdomsbördan för hjärtinfarkt i världen. För att förebygga hjärtsjukdom räcker det med 30 till 60 minuters lågintensiv motion per dag.
Av yttre faktorer tros luftföroreningar - och särskilt partiklar i luften - orsaka många fall av hjärtinfarkt. Om man även räknar in cancer och luftvägssjukdomar beräknas luftföroreningar orsaka så många som 5 000 fall av förtida död. De som flesta som drabbas är invånare i de större tätorterna.

Fakta: 

De vanligaste dödsorsakerna i Sverige 2005
Cirkulationsorganens sjukdomar: 42 procent.
Tumörer: 25 procent.
Andningsorganens sjukdomar: 7 procent.
Skador, förgiftningar m m: 5 procent.
För mer information om hjärtsjukdomar, se www.hjart-lungfonden.se.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Man behöver återhämtning

Hälsoredaktör Jarmo Juhani Riihinen går mot nya utmaningar och önskar alla läsare välbefinnande och god hälsa.

Fria.Nu

Möjligt att bromsa åldrandet?

Vissa teknikoptimister tror att en accelererande teknisk utveckling ska lösa problemen med sjukdomar och åldrande. Men i praktiken är det långt kvar till att människor kan bli odödliga.

Fria.Nu

Därför behöver vi mindfulness

HÄLSA Något som är lika 'inne' som grönt te, vilket artikeln Grönt te tros kunna hjälpa mot diabetes handlar om, är mindfulness och andra mentala träningsformer. Till exempel när jag för ett par år sedan ville skriva in mig på en meditationskurs gick det inte - det var fullbokat flera månader framåt.

Fria.Nu

Samhällsansvaret är misstolkat

Det finns en aspekt på samhällsansvar som de flesta inte tänker på när de lägger sin kraft på protester mot kraftvärmeverk och mobilmaster: samhällets ansvar för att skapa förutsättningar för ett hälsosamt liv, skriver Jarmo Juhani Riihinen.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria