Fria.Nu

'Sluta sälja herrtidningar'

Konspirationen är en grupp unga feminister. Konspirationen vill att Pressbyrån och Seven Eleven ska sluta sälja tidningar som Slitz och Café. De tycker att Slitz och Café visar kvinnor på ett dåligt sätt. De har bett andra som tycker så att skriva sina namn på en lista. Snart ska de lämna listan till Pressbyrån och Seven Eleven.

I sommar har Konspirationen haft en kampanj i Stockholm. De har haft en kampanj mot herrtidningar, alltså tidningar som Café och Slitz. Nu har de samlat in 1500 namnunderskrifter från människor som vill att Pressbyrån och Seven Eleven slutar sälja tidningarna.

- Slitz och Café borde redan vara förbjudna, om kvinnor räknades som folkgrupp, säger Anna Langemar från Konspirationen.

Anna Langemar tänker på

lagen som förbjuder hets mot folkgrupp. Enligt den lagen är en folkgrupp en etnisk grupp, som kommer från samma land eller har samma kultur. Men kvinnor räknas inte som folkgrupp.

Herrtidningarna har alltid en kvinna på omslaget. Kvinnorna har aldrig särskilt mycket kläder på sig. De är med bara för att se sexiga ut. Konspirationen gillar inte att kvinnornas kroppar används på det sättet.

- Tidningarnas omslag handlar om alla kvinnor, säger Anna Langemar. Det är alltid kvinnor på omslagen. Allihop är avklädda och därför är de ofarliga. Det är ett steg tillbaka för kvinnorna. I dag kan man inte säga högt att kvinnor bara ska stå vid spisen. Det accepterar inte folk. Men man kan säga det med bilder.

- På 1980- och 1990-talen var Slitz en tidning som handlade om rockmusik. Nu är det bara porr. Så fort man öppnar en tidning står där en kvinna och åmar sig.

Anna Langemar tycker att det vore bra att förbjuda sådana tidningar. Hon tycker inte att det är odemokratiskt.

- Alla är ju ändå inte fria att säga och visa vad de vill i media, säger hon. Alla har inte råd att sätta in annonser eller ge ut en tidning. Och det finns regler som skyddar andra grupper.

Folk har börjat diskutera herrtidningarna och deras omslag. Det har Konspirationen lyckats med, på kort tid och med lite pengar. Stora tidningar och andra medier tar också upp dem, säger Anna Langemar. Fast ibland är det mest för att de tycker det är kul med tjejer som bråkar med varandra.

- De vill att kvinnor ska verka dumma, säger Langemar. Ofta vill de ha en debatt mellan en feminist och en tjej som har vikt ut sig. Men egentligen vill de bara visa bilder på nakna tjejer, säger Langemar.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Sjukdom ökar studieskulden med fyra tusen

Anna Larsson är 28 år och har läst både på folkhögskola och på universitet, och tagit lån för de flesta terminer. Men mitt i studierna blev hon sjukskriven och är det än i dag. Hon har en studie-skuld på 142 000 kronor, som ökat med 4 000 kronor för varje år hon inte har kunnat betala tillbaka.

Fria.Nu

Studielån ökar trots avbetalningar

Nyligen skickade Centrala Studiestödsnämnden ut årsbesked till sina 1,5 miljoner låntagare. Men för alla var det inte ett positivt besked som väntade. Skuldsumman kan nämligen trots avbetalningar ha ökat, då den som är arbetslös eller låginkomsttagare knappt kan betala tillbaka räntan som lagts på under ett år.

Fria.Nu

Konspirationen kräver att Slitz slutar säljas

Det feministiska nätverket Konspirationen ska inom kort lämna 1 500 namnunderskrifter till butikskedjorna Pressbyrån och Seven Eleven, med krav på att de slutar sälja tidningar som Slitz och Café.

- Tidningarna borde egentligen redan vara förbjudna, om kvinnor räknades som en folkgrupp, säger Anna Langemar från nätverket.

Fria.Nu

Feminister kritiska till parlamentarismen

Feminismen har inga stora organisationer, som facket eller partipolitiska rörelser, som enbart jobbar för kvinnors rättigheter. Det finns både för- och nackdelar med det.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

© 2025 Stockholms Fria