Sjukskrivna kräver ursäkt från Försäkringskassan
Försäkringskassans kampanj Hela Sverige halva sjukfrånvaron fortsätter att väcka starka känslor. Några som reagerat mot tonen i kampanjen är Smärt-guiden, ett forum på nätet. I ett öppet brev kräver de nu att Försäkringskassan drar tillbaka kampanjen och vill att före detta generaldirektören för Riksförsäkringsverket Anna Hedborg ber de sjukskrivna om ursäkt. Men från Försäkringskassans håll har man inte brytt sig om att svara på brevet.
Bengt Bragée är läkare och specialist i smärtlindring och ansvarig för internetsidan Smärtguiden. Till honom vänder sig patienter med diagnoser som fibromyalgi, pisksnärtskador och andra sjukdomar som inte syns men som är smärtsamma för dem som drabbas. Bengt Bragée berättar att idén till uppropet mot Försäkringskassan kläcktes av en tjej i Dalarna och att man fick in 1 200 namnunderskrifter på bara några dagar.
Brevet, där de som skrivit under bland annat kräver att kampanjen stoppas och att de sjukskrivna får en ursäkt för det kränkande budskapet i kampanjen, skickades till Anna Hedborg, före detta generaldirektör på Riksförsäkringsverket, före jul. Men fortfarande har ingen ansvarig svarat.
Bengt Bragée är mycket upprörd över att pengar som kunde användas till rehabilitering i stället använts till kampanjen.
- Man skäms. Försäkringskassan sätter bara ett kryss i en annan ruta. Man ger inte sjukskrivna den chans till rehabilitering de har rätt till. De sjukskrivna förklaras friska och lotsas i väg till soc i stället.
Från försäkringskassans håll fortsätter man hävda att den stora ökningen av sjukskrivningsfall beror på attitydförändringar. Siwert Gårdestig på försäkringskassan säger att han har läst protestbrevet men inte har några planer att be om ursäkt för budskapet i kampanjen.
- Vi kränker ingen. Vi vänder oss inte alls till dem som skrivit det här brevet. De har förvrängt eller övertolkat budskapet, säger Siwert Gårdestig till SFT.
Siwert Gårdestig hävdar bestämt att man inte på något ställe i kampanjen talar om fusk och menar att detta är ett missförstånd, trots att kampanjen tydligt jämför sjukskrivningar med fusk i kortspel.
Som SFT tidigare skrivit finns det inga bevis för att de ökade sjukskrivningarna skulle bero på att attityden till sjukskrivningar har förändrats. Men trots detta fortsätter alltså försäkringskassan på den linjen.
- Attityden till sjukskrivningar har ändrats över tiden. Vi kan se att sjukskrivningar i dag används till sådant som det inte ska användas till, säger Siwert Gårdestig.