• Peter Widerström (tv) och Per-Erik Olofsson på Kriscentrum för män i Lund menar att det finns för få platser där män kan få prata av sig.
Fria.Nu

Få kommuner hjälper män som använder våld

Våld inom förhållanden har sedan länge uppmärksammats som ett allvarligt samhällsproblem. Men insatserna har nästan bara varit inriktade på offret. Större resurser för terapi och rådgivning till män med aggressivt beteende skulle kunna minska problemet avsevärt.

Besöksfrekvensen hos landets kriscentra för män har ökat varje år sedan starten för nästan 20 år sedan. Men fortfarande är det endast 17-18 kommuner som erbjuder rådgivning och terapi till män som har problem med aggressivitet och som på olika sätt använder våld mot sin partner eller sina barn.

I Stockholm, Göteborg och Malmö/Lund finns hälften av alla kriscentra för män. I Malmö öppnades verksamheten så sent som i slutet av 2002.

- Vi kom igång sent men nu är vi en av de kommuner som satsar mest, säger Owe Sjölander, samordnare på Kriscentrum för män i Malmö.

Förklaringen till att män inte erbjudits hjälp i större omfattning är att debatten ensidigt fokuserat på kvinnor som utsatts för våld i nära relationer, menar Owe Sjöström.

- Förövaren har inte uppmärksammats på samma sätt, eftersom det varit känsligt att ta resurser från offret. Men genom att fokusera på mannen och erbjuda råd och terapi kan problemen minska, menar Owe Sjölander.

Tillströmningen av män till kriscentrat i Malmö har varit större än vad som förväntats. Sedan maj 2003 har så gott som samtliga samtalstider varit bokade och väntetiden har varit 3-4 veckor.

- Problematiken kring våld i nära relationer är oerhört stort. 15-20 procent av alla förhållanden innehåller våld i någon form, säger Owe Sjölander.

Lund var en av de första kommunerna i landet som startade ett Kriscentrum för män 1990.

Fortfarande ökar antalet män som söker hjälp. För närvarande ligger antalet årliga besök runt 120-130 personer och mångdubbelt fler telefonsamtal. Det rör sig om män i alla åldrar och från alla samhällsklasser.

- Det handlar ofta om problem att hantera aggressivitet. Det finns alldeles för få platser där män kan prata av sig frivilligt och förutsättningslöst, i synnerhet om de är socialt etablerade, säger Peter Widerström, socionom på Kriscentrum för män i Lund.

Lund har även skrivit avtal med kranskommunerna, som innebär att även män därifrån kan utnyttja Kriscentrum för män. Men resurserna har inte blivit större. För närvarande bedrivs verksamheten bara med tre halvtidstjänster. Just nu har man inte möjlighet att ta emot fler klienter.

- Vi gör mycket arbete för små resurser. Att minska våldsbrott och aggressivitet är en vinst på alla sätt, säger Per-Erik Olofsson, socionom på Kriscentrum för män i Lund.

Owe Sjölander anser att samhället måste börja fokusera hårdare på problemet med våld inom nära relationer.

- Det kommer att ta tid för detta att slå igenom ute i kommunerna, för man vill inte tro att det är så illa ställt som det är.

Fakta: 

Kriscentrum för män
I fokus för verksamheten står rådgivning och ett aktivt lyssnade. Alla kontakter bygger på klientens initiativ. Av de män som vänder sig till Kriscentrum för män har en tredjedel problem med våld och aggressioner. Många män söker också stöd och rådgivning vid separationskriser och vårdnads- och umgängeskonflikter.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Man har glömt att vi jobbar med liv och död”

Ett tungt sparpaket drabbar Karolinska universitetssjukhuset. 650 miljoner kronor ska sparas. Omkring 800 förlorar sina jobb. ”Man kan inte bolla med patienternas säkerhet för att spara pengar”, säger Anette Karlsson, vårdförbundets ordförande på sjukhuset i Solna.

ESF anmäler DN

Dagens nyheters ledarsida påstod felaktigt att Antifascistisk aktion deltagit i European social forum, ESF, samt att icke-tillståndsgivna sammankomster inte är grundlagsskyddade. DN nekade till att rätta felaktigheterna, och nu anmäls tidningen till pressombudsmannen.

© 2025 Stockholms Fria