De säljer unisexkläder för barn
På måndag öppnar en butik som säljer unisexkläder för barn.
- När det kommer till kläder verkar utvecklingen vad gäller könsroller nästan går baklänges, säger affärsägaren Linda Glad.
De är vänner sedan gymnasietiden, Linda Glad och Sara Skogsmark. Det var då de började prata om att göra något eget, kanske öppna en affär. Något de bara kunde drömma om. Då. Nu har drömmarna blivit verklighet. Den 7 mars slår den nya butiken Uni upp dörrarna på Söder.
- Jag började fundera på det mer seriöst när jag själv blev mamma. Jag hittade ingenting till min son, berättar Sara Skogsmark.
Utbudet av barnkläder hos de stora kedjorna var alldeles för begränsat. Sara Skogsmark blev så frustrerad att hon skickade in en testkollektion till ett av de större namnen. Till svar fick hon att den var alldeles för kontroversiell.
- Samhället i övrigt utvecklas ju framåt. Men när det kommer till kläder verkar utvecklingen nästan gå baklänges, säger Linda Glad.
I sin egen butik kommer de bland annat att sälja unisexbarnkläder, leksaker och vintagebarnvagnar från 1950- till 1970-talet. De klänningar som kommer att finnas i butiken är tuffa och lekvänliga. Inga prinsessklänningar. Leksakerna är främst gosedjur. Roliga och fantasifulla. Inga Barbiedockor.
Linda Glad och Sara Skogsmark kommer att sälja sitt eget märke i butiken. De ska också fungera som återförsäljare av mer eller mindre kända designer, bland andra Marcus Jahnke som SFT skrev om i förra numret.
- Det finns så många kreativa människor som borde synas. Vi vill lyfta fram mindre designers också, säger Linda Glad.
Med bara några dagar kvar till öppnandet är det stressigt. Butikslokalen är under renovering. Kaffe och adrenalin håller tempot uppe. Sara Skogsmark och Linda Glad är både trötta och förväntansfulla.
- Förhoppningen är att vi ska kunna leva på affären, men vi kommer att behålla våra deltidsjobb. Målet är inte att tjäna pengar. Vi ville göra något, det här är vår personliga grej.

