Fria.Nu

Nekas asyl - riskerar döden

Efter avrättandet av två homosexuella män i Iran ställer vänsterpartiet och RFSL krav på regeringen: låt homosexuella från Iran, Uganda och andra länder där homosexualitet är olagligt få uppehållstillstånd.

Han är en 28-årig, homosexuell man från Uganda, har bott i Sverige i två och ett halvt år och har just fått veta att han inte får stanna, trots att homosexualitet har bestraffats med döden i hans hemland.

På grund av situationen - han vet inte när han kommer att deporteras - vill han inte skylta med sitt namn och inte ställa upp på bild.

Det kan förvärra för honom när han väl är tillbaka i Uganda. Under sin vistelse i Sverige har han arbetat, betalat skatt och inte kostat mer än vad Migrationsverket har debiterat för att handlägga hans ansökan om asyl. Hans asylansökan har resulterat i två avslag, ett för ett år sedan och ett i juli.

Han förklarar att han inte vill ha pengar eller någon annan ekonomisk hjälp från Sverige och att han absolut inte är här av ekonomiska skäl, tvärtom. Han har en utbildning och skulle kunna ha ett välavlönat arbete i Uganda. Problemet är att han där inte kan vara sig själv eftersom homosexualitet är olagligt.

Allt han vill ha av Sverige är frihet. Frihet att få vara sig själv, inte behöva vara på sin vakt hela tiden och kunna träffa vilka människor han vill. Det har Sverige möjlighet att ge honom. Men viljan saknas.

– Migrationsverket sa till mig att de vet hur det är i Uganda och att de anser att jag kan åka tillbaka utan att riskera att arresteras om jag inte visar att jag är homosexuell, säger han.

– Jag har en kompis i Uganda som har blivit arresterad för att han är homosexuell. Man får i regel mellan fem och tio års fängelse men vad som händer i fängelset vet man inte. Folk har blivit så illa slagna där att de har dött.

Det är till det landet han ska skickas tillbaka och hans valmöjligheter är inte stora.

– Migrationsverket har tagit mitt pass, säger han.

Hans situation är inte unik. Farnosh Danehkar från Iran flydde till Sverige efter att ha straffats med 99 piskrapp för att hon var kär i en annan kvinna. Inte heller hon får stanna.

Men medan den svenska regeringen står passiv har den holländska agerat. Efter de uppmärksammade avrättningarna av två homosexuella män den 19 juli i Iran har den holländska regeringen stoppat alla avvisningar av homosexuella till landet. Nu har vänsterpartiet i Sverige krävt att den svenska regeringen ska göra likadant, men det ska inkludera fler länder.

– Vi anser att regeringen ska stoppa alla avvisningar av homosexuella till länder där det är olagligt att vara homosexuell, säger Tasso Stafilidis (v), riksdagsledamot och talesman i hbt-frågor.

Ett av länderna är Uganda som under den senaste tiden har skärpt sin lagstiftning till nackdel för homosexuella. I landet förekommer livstidsdomar, grova kränkningar, förföljelser och tortyr. Det finns även uppgifter om att en homosexuell har dömts till döden.

– Sveriges regering har inte gjort något uttalande om det som har hänt i Iran. Jag vill att de ska lyfta upp frågan till internationella forum och jag har ställt frågor till utrikesministern och migrationsministern om vad de ska göra angående avrättningarna i bland annat Iran och Uganda. De kommer att svara om någon vecka eller två, säger Tasso Stafilidis.

Han förklarar att anledningen till att frågan om homosexuellas rättigheter har blivit het just nu är att avrättningarna vanligtvis sker diskret medan de i Iran skedde offentligt mitt på dagen.

Om den svenska regeringens agerande i frågan använder han ord som 'horribelt' och 'barockt' och ställer sig frågan hur 'våra myndigheter kan vara så inkompetenta'.

För att uppmärksamma problemet demonstrerade RFSL i går, under Stockholm Pride, på Medborgarplatsen i Stockholm mot utvisningar av homosexuella till främst Iran, men även till andra länder.

– Vi ställer krav på regeringen, säger Sören Andersson, förbundsordförande för RFSL. Regeringen ställer kravet att homosexuella ska dölja sin sexualitet i sina hemländer och på så sätt inte bli arresterade, men man kräver inte att de som är här av politiska skäl ska åka tillbaka och hålla tyst om sina åsikter. Det är lika orimligt att begära att någon ska dölja sin sexualitet.

Vi har varit i kontakt med Migrationsverket som meddelar att en homosexuell som kommer från ett land där homosexualitet är straffbart inte automatiskt beviljas asyl i Sverige. Varje ärende prövas individuellt och man undersöker hur lagen i den asylsökandes hemland ser ut angående homosexuella.

– Man måste titta på hur bevisföringen i landet ser ut. I vissa länder krävs det till exempel en bevittning av ett samlag för att man ska kunna dömas, säger Alicia Bengtsson, informatör på Migrationsverket.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

AIK gör slut med Pride

Pride

”Hade varit schysst om AIK ville göra slut med homofobin istället”, säger Prides presschef.

Homosexuella män får fortfarande inte ge blod

Den första april fick homosexuella män rätt att bli blodgivare. Men Blodcentralerna har valt att skjuta påinförandet av Socialstyrelsens nya regelverk. Den största delen av blodet går till läkemedelsframställning, där EU-direktiv råder som motsäger de nya reglerna.

Äldre får regnbågsboende

Inom tre år kommer med största sannolikhet de första att flytta in på Regnbågen, Sveriges första boende för äldre hbt-personer. Redan har man fått in tillräckligt många intresseanmälningar och Micasa fastigheter AB ska nu söka efter en lämplig fastighet i Stockholms innerstad.

© 2025 Stockholms Fria