En briljant våldssymfoni om överlevnad
Årets hedersgäst vid Stockholms filmfestival var David Cronenberg som gjort sig känd för säregna och nyskapande framtidshistorier med påtagligt fysiska effekter. Men det var en annan sida av regissören som visade sig i festivalens invigningsfilm A History of Violence som nu har biopremiär över hela landet.
Handlingen i Cronenbergs senaste alster kretsar kring restaurangägaren Tom Stall (Viggo Mortensen), en varm och omtyckt familjefar vars liv ändras över en natt när han i självförsvar skjuter två genomresande brottslingar på sin restaurang. Plötsligt byts den anonyma vardagslunken mot kändisskap och en hjälteroll i rampljuset som Tom inte känner sig bekväm i. Uppmärksamheten drar även till sig en mystisk man vid namn Carl Fogarty (Ed Harris) som hotfullt påstår att Tom inte är den som han utger sig för att vara. Sakta men säkert tvingas Tom konfrontera minnen och sidor hos sig själv som han trodde att han hade glömt.
Många har förvånats över att den ofta komplexe och originelle Cronenberg förmått göra en så konventionell film men faktum är att den kanadensiske kultregissören på senare år minimerat den karakteristiskt fysiska kroppsligheten i sina filmer för att alltmer lämna plats för psykologiska karaktärsstudier.
Han har själv sagt att filmens titel refererar till protagonistens våldsamma historia men också till den historiska användningen av våld som medel för att lösa allehanda dispyter samt - inte minst - den implicita vålds- och överlevnadsprincipen hos Darwins evolutionslära som i vidare mening finns inbyggd i oss alla.
Med dessa föreställningar i ryggen, levererar Cronenberg en förvånansvärt rak och enkel berättelse om överlevnad och identitet tillika en briljant spegel av ett samhälle där våldet ställts på piedestal. Den långsamma, emellanåt närmast asketiska filmstilen där bildspråket är ljust och det mesta utspelas under dagtid, formerar en skarp kontrast till filmens realistiska våld och karaktärernas inre mörker. Huvudpersonen kämpar mot många underströmmar för att få kunna leva ett normalt liv med sin familj och däri ligger filmens största behållning. Viggo Mortensen gör sitt livs roll och Ed Harris och William Hurt backar upp med sina bästa rollprestationer på många år.
Vem hade kunnat tro att en mainstreamad våldssymfoni av Cronenberg skulle bli en av de självklara höjdpunkterna på vinterns svenska biorepertoar!?
A history of violence
Regissör: David Cronenberg
I rollerna: Tom Stall, Viggo Mortensen, Edie Stal, Maria Bello, Carl Fogarty, Ed Harris, Richie Cusack, William Hurt m.fl.