Fria.Nu

Hets mot folkgrupp i fokus på internationell dag mot homofobi

På årets International day against homophobia, IDAHO, kommer man i Sverige att uppmärksamma hatbrott och hets mot folkgrupp.
Efter ett antal friande domar anser RFSL Ungdom att det får vara nog, och undrar vad poängen är med att ha lagar som ska skydda utsatta grupper om domstolarna ändå inte följer dem.

För andra året i rad firas International day against homophobia, Idaho, i Sverige. Den sjuttonde maj kommer en rad manifestationer, fester och uppträdanden att gå av stapeln i bland annat Stockholm, Göteborg och Malmö. Sjuttonde maj var datumet då WHO tog bort homosexualitet från sin lista över sjukdomar, och nu har dagen blivit en internationell dag för att uppmärksamma homofobi runt om i världen. Förra året firades Idaho i ett 30-tal länder, däribland Sverige.

- I år kommer det att vara mer organiserat. Förra året var det runt 200 personer som var med, men i år hoppas vi på att fler deltar, säger Alex Fridunger, ordförande för RFSL Ungdom.

Hon ser Idaho som en bra möjlighet att manifestera mot hbt-fobi. I år kommer inriktningen på manifestationerna i Sverige att handla mycket om hets mot folkgrupp och hatbrott mot hbt-personer.

- Frågan om lagen hets mot folkgrupp är väldigt aktuell just nu. Vi på RFSL Ungdom undrar vad det är för poäng med att ha lagar som ska skydda utsatta grupper i Sverige om inte våra domstolar ämnar följa dem, säger hon.

Bakgrunden till hennes uttalande är framför allt två händelser. Den första är den friande domen mot Åke Green i november förra året, där motiveringen var att en fällande dom inte skulle hålla i Europadomstolen. Den andra är ogillandet mot åtalet mot den ansvarige utgivaren av hemsidan 'Den svenske' i april. Bakom sajten står Nationalsocialistisk Front som genom bibelcitat uppmanar till våld mot hbt-gruppen.

RFSL Ungdom menar att det är nog med frianden, och att man ska döma dem som bryter mot lagen hets mot folkgrupp i Sverige enligt svensk lagstiftning. Man anser också att det är Europadomstolen som ska avgöra hur tolkningen av Europakonventionen ska se ut.

- Man undrar vad det finns för poäng med att ha en lag som heter hets mot folkgrupp och om den över huvud taget går att använda efter att man från svenskt rättsväsende gjort flera frianden. Det gör att definitionen av lagen blir luddig, säger Alex Fridunger.

Den 17 maj är inte en officiell dag mot homofobi, men ett av Idaho-organisationens mål är att 'placera den här dagen i den nationella kalendern i ett maximalt antal länder'.

Sverige är bara ett land av många där Idaho firas. Hur manifestationerna ser ut i respektive land är olika. 'Eftersom homofobi manifesterar sig på olika sätt i olika sociala och geografiska klimat kommer de lämpliga metoderna också att skilja sig åt', skriver Idaho-organisationen i ett upprop för en internationell dag mot homofobi.

Fakta: 

Webbresurser
För ytterligare information, se www.rfslungdon.se, www.idahomophobia.org.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Alternativ politikervecka utmanar etablissemanget

Yrkespolitiker, delar av svenskt näringsliv, djurrättsaktivister, feminister och utomparlamentariska vänsteraktivister - nästa vecka samlas många politiskt intresserade på Gotland. Parallellt med Almedalen anordnas för fjärde året i rad också den Alternativa Politikerveckan.

Fria.Nu

Män har också förlossningsskräck

En färsk avhandling från Umeå universitet visar att mer än var tionde man känner så stark rädsla inför förlossningen att det påverkar hans dagliga liv. Carola Eriksson, författare till avhandlingen, menar att sociala normer och förväntningar gör det svårt att tala om förlossningsrädslan.

Fria.Nu

Både kvinnor och män är oroliga inför förlossningen

Många mammor är rädda innan de föder sina barn. Många pappor är också rädda när deras barn ska födas. Mer än tio procent av papporna är så oroliga inför förlossningen att det är ett problem för dem. Det visar en ny avhandling från Umeå universitet.

Fria.Nu

Mycket snack och lite verkstad i barnkonventionen

Enligt FN:s barnkonvention har barn rätt att delta i de beslutsprocesser som berör dem. Men i sin avhandling i juridik vid Uppsala universitet visar Rebecca Stern att detta i högre utsträckning gäller i retoriken än i praktiken.

Fria.Nu

Mycket snack och lite verkstad i barnkonventionen

Enligt FN:s barnkonvention har barn rätt att delta i de beslutsprocesser som berör dem. Men i sin avhandling i juridik vid Uppsala universitet visar Rebecca Stern att detta i högre utsträckning gäller i retoriken än i praktiken.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria