Göteborgs Fria

Ingen alkohol till ungdomar är målet

Nu i student och skolavslutningstider driver polisen, länsstyrelsen och Göteborgs Stad en kampanj för att störa langningen av alkohol till ungdomar.

– Målet är att väcka intresse för frågan hos vuxna så de har ögonen öppna och självklart också att få in tips så att langare åker fast, säger Ulla Kungur, samordnare för stadens alkohol- och drogförebyggande arbete till Vårt Göteborg.

Kampanjen kommer att synas på alla bussar och spårvagnar i form av rosa plakat: ”Sett någon som säljer alkohol till ungdomar? Tipsa polisen på tel 031–739 25 02.”

Brev har även skickats hem till tonårsföräldrar som redogör för fakta om langning och alkoholmissbruk bland unga.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Man har glömt att vi jobbar med liv och död”

Ett tungt sparpaket drabbar Karolinska universitetssjukhuset. 650 miljoner kronor ska sparas. Omkring 800 förlorar sina jobb. ”Man kan inte bolla med patienternas säkerhet för att spara pengar”, säger Anette Karlsson, vårdförbundets ordförande på sjukhuset i Solna.

ESF anmäler DN

Dagens nyheters ledarsida påstod felaktigt att Antifascistisk aktion deltagit i European social forum, ESF, samt att icke-tillståndsgivna sammankomster inte är grundlagsskyddade. DN nekade till att rätta felaktigheterna, och nu anmäls tidningen till pressombudsmannen.

© 2026 Stockholms Fria