Folkets Bio satsar på kortfilm
Med premiär idag börjar Folkets Bio återigen visa svenska kortfilmer som en del i projektet Svensk Kortfilm. Tio biografer runt om i landet har valts ut för att visa filmerna, bland dem Hagabion i Göteborg. Svensk Kortfilm ersätter det tidigare projektet Kort & Gratis, men det är fortfarande kort. Och gratis.
Katrina Mathsson på Folkets Bio berättar:
– Vi har visat kortfilm gratis i flera år, men det blev för dyrt och pengarna tog slut. Nu har Filminstitutet gått in och finansierat det nya projektet där vi använder ny teknik. Att distribuera film digitalt kostar mindre och är lättare. Filmerna skickas på vanliga USB-minnen och hårddiskar, och det är billigt för moderna biografer att ordna mediaspelarna som krävs för att visa dem.
Mycket pengar läggs på produktion av svensk kortfilm, och de finns med och vinner pris relativt ofta vid internationella filmfestivaler – men här hemma finns få kanaler för filmerna.
– Det känns som om alla andra får se dem utom vi i Sverige, säger Mathsson.
Den första av de tio filmerna är Lögner, en animerad dokumentär i tre verklighetsbaserade episoder om att ljuga. Regissören och animatören, Jonas Odell, låter oss träffa en inbrottstjuv som kallar sig revisor, en pojke som erkänner ett brott han inte begått, och en kvinna som format hela sitt liv med lögner. Med sin förra film, Aldrig som Första Gången, vann han bland annat guldbaggen för bästa kortfilm 2007.
Bland de andra nio filmerna som visas framöver kan vi hitta flera som funnits med på filmfestivaler runt om i världen. Lily av Marianne Griolet och Dockpojken av göteborgaren Johannes Nyholm visades till exempel båda på filmfestivalen i Cannes.
