Fria.Nu

Tiotimmarsmanifestation för kulturen

Skuggutredningen, den alternativa utredningen om hur Sverige ska gå tillväga för att bli världsledande inom kultur, är klar. På måndag den 17 november presenteras materialet i kulturpolitiska manifestationer på teaterscener runt om i landet.

Skuggutredningen uppstod som en reaktion på de kännbara försämringar många kulturarbetare känt av de senaste åren till följd av passiviteten i svensk kulturpolitik, enligt Skuggutredningens hemsida.

Sedan i maj i år har den konstnärsledda utredningen samlat in svar från en mängd kulturarbetare, konstnärer och en kulturintresserad allmänhet, bland annat genom sin hemsida. Alla förslag som kommit in ska lämnas in i skriftlig form till Kulturdepartementet senast den 31 december.

I Stockholm presenteras materialet i sin helhet på måndag 17 november under en tio timmar lång maratonläsning på Orionteatern. Medverkar gör bland andra Ann Petrén, Simon Northon och Kim Anderzon. I övriga landet sker manifestationer på bland annat Folkteatern i Göteborg, Malmö stadsteater, Uppsala stadsteater och Västerbottensteatern.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Stockholms Fria