Fria.Nu

Svara Nordkorea med nedrustning, inte med straff

Nordkorea chockade världen med sitt kärnvapenprov. Nu har FN:s säkerhetsråd bestämt att de ska straffa Sydkorea. Men att bara straffa dem vore ett stort misstag. Det viktiga är att andra länder som har kärnvapen tar bort dem, för att visa att de menar allvar med icke-spridningsavtalet.

AnalysNordkoreas provsprängningDet vore ett stort misstag att bara straffa Nordkorea för deras kärnvapenprov. Det räcker inte att säga att kärnvapen inte får spridas. Man måste nedrusta också. Om stormakterna säger till Japan och Sydkorea att skaffa mer vapen för att skydda sig mot Nordkorea blir det kapprustning.

Att hindra Nordkorea från att skaffa kärnvapen var flera länders ansvar, framför allt USA:s, Japans och Sydkoreas. Men USA har den största skulden för att det har misslyckats.Sydkorea och Nordkorea har försökt börja tala med varandra igen. Men de senaste sex åren har USA:s president George W Bush hindrat dem. I januari 2002 sa Bush att Nordkorea var en skurkstat och lovade att se till att de inte fick kärnvapen. Då sa Nordkorea upp avtalet med USA om att inte skaffa kärnvapen.Innan dess hade andra saker hänt. USA hade lovat att ge Nordkorea 500 000 ton olja om året, men de gjorde inte det. USA, Japan och Sydkorea hade lovat att bygga kärnkraftverk i Nordkorea, men de byggde inga kärnkraftverk.

Nordkorea har tidigare skrivit under avtalet om att inte skaffa kärnvapen, det globala icke-spridningsavtalet. Men år 2003 sa de att de inte längre ville lova att inte skaffa kärnvapen. De sa att de behövde kärnvapen för landets säkerhet.USA, Ryssland, Kina, Japan och Sydkorea försökte prata med Nordkorea, men det gick inte. Sedan bestämde USA att andra länder inte fick ha kontakt med Nordkorea.Då gjorde Nordkorea en del tester med missiler. Minst ett av testerna misslyckades och Nordkoreas regering blev arg och orolig. Sedan invaderade USA Irak. De sa att de invaderade Irak för att Saddam Hussein hade kärnvapen. Kanske tänkte Nordkoreas regering att de måste ha kärnvapen för att våga säga emot USA.Indiens före detta stabschef, general K Sundarji, sa efter Gulfkriget att om en stat vill kämpa mot USA bör den först ha kärnvapen. Kanske lyssnade Nordkoreas regering på honom.

Tre andra händelser kan ha fått Nordkoreas regering att göra kärnvapentestet just nu. Högerpolitikern Shinzo Abe har blivit premiärminister i Japan. Säkerhetsrådet har sagt att de vill ha Sydkoreas utrikesminister Ban Ki-Moon till nästa FN-chef. Kinas FN-ambassadör har sagt att de är med om FN:s säkerhetsråd ger Nordkorea en skarp varning.

Nordkorea har stört ordningen i hela världen med sitt kärnvapenprov. De stater som inte har kärnvapen har lovat att inte försöka skaffa några. De har lovat att atomenergiorganet IAEA ska få kontrollera att de inte skaffar kärnvapen. De stater som har kärnvapen har lovat att förhandla med andra länder så att de vågar ta bort sina kärnvapen. Men det har de inte gjort, trots att de måste göra det enligt internationell lag.Fler länder har skaffat kärnvapen: Israel, Indien, Pakistan och nu Nordkorea. Israel, Indien och Pakistan hade inte skrivit under ickespridningsavtalet. Nordkorea lämnade avtalet innan de gjorde kärnvapenprovet.

Iran har också sagt att de kanske lämnar icke-spridningsavtalet om västländerna försöker bestämma för mycket. Iran kommer att följa Nordkoreas test noga.Det finns människor i Japan som inte vill att landet ska vara pacifistiskt. De vill ha ett försvar och kanske kärnvapen.Japan har i dag 40,6 ton plutonium som används till kärnkraft. Det räcker för att bygga 5 000 kärnvapen.Sydkorea kanske också vill ha kärnvapen för att försvara sig. Nordkorea och Sydkorea är i krig. De har vapenstillestånd sedan 1953, men de har inte skrivit något avtal om fred. Kanske tycker även Taiwan att de nu behöver ett starkare försvar eller till och med kärnvapen. Om de försöker skaffa det kommer Kina att försöka stoppa dem.

Om länderna omkring Nordkorea skaffar mer och mer vapen, kommer det att bli mer instabilt i nordöstra Asien. Dessutom skulle länder i andra delar av världen skaffa mer vapen.USA:s missilförsvar, stjärnornas krig, gör också världen mindre stabil. USA säger att missilförsvaret kan skydda Japan och Sydkorea mot hot från Kina och Nordkorea. Kanske bygger USA mer missilförsvar på grund av Nordkoreas kärnvapenprov. Det kommer inte Kina att gilla.Om länderna i nordöstra Asien börjar kapprusta, blir det mycket farligare i världen. Men det måste inte bli så. En anledning till att flera länder vill ha kärnvapen är kärnvapenstaternas dubbelmoral. Staterna som har kärnvapen vill hindra andra från att skaffa kärnvapen, men de själva nedrustar inte. Så länge de använder kärnvapen för att få makt kommer andra länder också att vilja ha dem.Till och med ett fattigt land utan vänner, som Nordkorea, kan skaffa kärnvapen om de verkligen vill. Minst 40 andra länder i världen kan skaffa kärnvapen. I dag vill de inte. Men om inte spridningen av kärnvapen stoppas, och om inte kärnvapenstaterna nedrustar, kommer de kanske att vilja ha det senare.New Delhi (IPS)Praful Bidwai är författare och skriver mycket om kärnvapen. Han är en av dem som startade Koalitionen för kärnvapennedrustning och fred i Indien.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Polisen dödade 15 bönder i Indien

Polisen dödade minst 15 bönder i delstaten Nandigram i östra Indien förra onsdagen. Bönderna protesterade mot att det styrande kommunistpartiet skulle sälja deras jordbruksmark. Då började polisen skjuta. Över 50 människor blev skadade. Vänsterpartierna som regerar tillsammans med kommunistpartiet är mycket kritiska.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria