Göteborg förbjuder gatumusik
Den 1 juli tystnade gatumusiken i centrala Göteborg. Lokala gatumusiker menar att regeln fråntar dem möjligheten att uttrycka sig samtidigt som den skapar en tråkigare innerstad, medan Företagarföreninen Avenyn, som ligger bakom förbudet, applåderar. I Stockholm är dock inga liknande bestämmelser aktuella.
I tunneln mellan Gamla stans tunnelbanestation och Mälartorget står gatumusikern Bella Zeylon med en akustisk gitarr. Det är sjätte sommaren i rad hon försörjer sig genom att ge det offentliga rummet ett soundtrack.
– Jag tror att gatumusiker bidrar med en känsla av någonting mänskligt, säger hon. Tunnelbanan är en ganska tråkig plats, jag hoppas att man tillför en färgklick.
På repertoaren står eget material blandat med Lars Winnerbäck och Ystadsbaserade Café 33. Med jämna mellanrum klirrar det i gitarrfodralet som ligger utbrett på marken framför henne. Förbipassernade ger några mynt och får vänliga nickar till tack.
Störd tycks ingen bli, men hade Bella Zeylon stått i Göteborg hade hon riskerat både böter och att bli bortkörd av polisen.
Efter klagomål från bland andra Företagarföreningen Avenyn, en sammanslutning av lokala näringsidkare, förbjuder kommunen gatumusiker att spela i stadens centrala delar mellan klockan 11 och 15. Anledningen till reglerna är att en del butiksanställda upplever gatumusiker som störande. Undantag, dock bara för akustisk musik, kan beviljas musiker som söker polistillstånd.
Bella Zeylon uttrycker viss förståelse för förbudet men ställer sig ändå på kollegornas sida.
– På ett sätt kan jag förstå det, säger hon. Det finns de som verkligen suger, så för dem som jobbar i en affär hela dagen kan det nog bli påfrestande att lyssna, men samtidigt finns det många duktiga gatumusiker som får lida för det här. Allt som allt är det ett väldigt dåligt beslut.
Madeleine Wahlberg, centrumledare på Företagarföreningen Avenyn berättar att föreningen tillsammans med polis, och miljöförvaltningen diskuterade hur man kunde lösa situationen med irriterade butiksanställda. Klagomål över musiker som spelat samma låt om och om igen utanför butiksingången hade även inkommit till polisen och miljöförvaltningen. Auditions var ett alternativ som snart fick nedslag då detta ansågs alltför tidskrävande. Istället blev det en ny föreskrift.
– Det är tråkigt att man måste ha regler som delvis straffar de andra gatumusikerna, men samtidigt är det här är inget totalförbud, säger Madeleine Wahlberg.
Men enligt Matz Franzén, professor i urban sociologi vid Uppsala universitet, kan restriktionerna också ses som en maktfråga där företag och butikers intressen får företräde i centrala stan.
– Det finns inte så mycket resurser från den offentliga sidan till att utveckla staden. Det här leder till att kommunpolitiker har en lyhördhet för företagens vilja. I det här fallet inskränker man användningen av det offentliga rummet.
Mats Franzén är även skeptisk till att paragrafen har hamnat under Göteborgs lokala ”föreskrifter om miljöfarlig verksamhet och hälsoskydd”.
– Hur kan det miljöfarliga upphöra just klockan 15? Det för handeln störande kan kanske det, men miljöfaror är inte knutna till sociala vanor på det sätt som här antyds.
I Stockholm har några diskussioner om liknande förbud inte förts, och från stadens kultur- och idrottsförvaltning har pressansvarige Simon Rothstein ”svårt att tro att det skulle kunna bli aktuellt”.
Gatumusikförbudet
• Kommunfullmäktige har tagit beslut om att det från och med 1 juli är förbjudet att spela och sjunga på vissa gator mellan klockan 11-15.
• Den nya bestämmelsen införs i de lokala föreskrifterna ”om miljöfarlig verksamhet och hälsoskydd” för Göteborgs kommun.
• Polisen kan ingripa mot gatumusikanter utan tillstånd. Den som bryter mot regeln kan dömas till böter.
