Göteborgs Fria

Nytt aktivitetshus för hemlösa kvinnor

I morgon, torsdag, invigs Huldas Hus, som ska bli en mötesplats för kvinnor som saknar fast boende. "Den här gruppen är väldigt utsatt, till exempel för våld. Skyddet måste bli bättre" säger Ulla Ekman, enhetschef.

Till invigningen välkomnas alla kvinnor som kan vara intresserade av husets verksamhet. Det är en bred målgrupp, enligt Ulla Ekman.

 

– Det är allt från kvinnor som kommer direkt från gatan till de som har någon form av boende. 

 

Projektet drivs av Göteborgs Stad, som tidigare inte har hållit i något liknande, enligt  Ulla Ekman.

– Vi vill se mer till kvinnornas behov, alla klarar inte gå in i strukturerad verksamhet som kräver olika saker, här får de börja med det man klarar.

 

I Huldas Hus blir det istället kvinnorna själva som väljer på vilket sätt de vill delta. Man kan duscha, tvätta, vila, ta en kopp kaffe, få hjälp att söka jobb eller träffa någon att prata med.

 

Det kommer också ordnas olika aktiviteter och målet är att grupper av kvinnor ska sluta sig samman och bilda någon form av kooperativ. 

Fakta: 

Huset har öppet vardagar mellan klockan 8.30-16 och finns på Karl Johansgatan 31 i Majorna. Invigningen är den 17 september klockan 13.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria