Streaming på nätet ökar
Allt fler väljer streaming på nätet, att exempelvis se film och lyssna på musik i realtid via tjänster som Youtube och Spotify. Samtidigt har fildelningen minskat radikalt, från 74 till 38 procent av all it-trafik i Sverige. I USA har streamingtrafiken till och med gått om fildelningen, rapporterar SVT:s Kulturnyheterna.
Bitterfittan turnerar i landet
En efter en sätts 00-talets stort uppmärksammade, självbiografiska romaner upp på scen: Åsa Linderborgs Mig äger ingen, Susanna Alakoskis Svinalängorna och Maria Svelands Bitterfittan, som har nypremiär i Östersund den 18 januari. Det är Riksteatern som nu turnerar med monologen som hade urpremiär på Västerbottensteatern i början av förra året.
Precis som boken diskuterar pjäsen frågan om hur det går att kombinera jämställdhet med kärlek, barnafödande, jobb och äktenskap.
I rollen som Sara ser vi Tove Olsson. För regin står Pontus Stenshäll, en av grundarna till den prisbelönta Moment:teater i Gubbängen i Stockholm.
För alla
kylan har trängt in i rummen
på äldreboendet fregatten
en man säger efter förhör
att han inte minns vad som hände
efter att han druckit
tolv starköl och fem drinkar
en gång kallades malmö
för parkernas stad
män är ena riktiga tomtar
varför ska könsmönstren
upprepas vid jul
