Skånes Fria

Kopiorna slår tillbaka


Alla härmapor fick revansch i veckan när den holländska konstgruppen Session besökte Malmö.


Har du sett den amerikanska komedin Office Space? Du vet den där filmen om några programmerare på ett IT-bolag som är utleda på jobbet och sina arbetsgivare. Inte? Då går det att se en remake på malmögalleriet Krets i helgen. Men filmsekvensen är ”sweded”.

Vad innebär det egentligen?
– Jag tror man kan tolka det som ett uttryck för något som är lågbudget, säger Monica Tormell, svensk konstnär verksam i Amsterdam, och ansvarig för the Sessions projekt på galleriet Krets.

The Session är en grupp med åtta konstnärer och designers baserade i Amsterdam, som publicerar tematiska och interdisciplinära fanzine. Varje nummer leds av en av de åtta medlemmarna som också är ansvarig utgivare.
För numret som presenteras på Krets har Session arbetat kring temat ”sweded”, som refererar till den franske filmaren och konstnären Michel Gondrys film Be kind rewind, där huvudkaraktärerna börjar återskapa filmer genom att själva agera skådespelare och använda billiga specialeffekter. Slutresultatet kallas ”a sweded film”, alltså en kopia, en imitation eller en parafras av något som redan existerar.

– Vi människor härmar varandra hela tiden, säger Monica Tormell.

Vid varje session bjuder gruppen in ett antal gäster att delta. Den här gången var några av deltagarna från Malmö och de medverkande har arbetat med sina bidrag på plats under veckan. Mötet med och tolkningarna av Sverige blir därför automatiskt något som kan definieras som ”sweded”, enligt Monica Tormell.
Line Linde har gjort en remake av ett filmklipp ur Office Space där de uttråkade arbetstagarna lämpligt nog slår en kopiator sönder och samman i en av scenerna.

– Tanken jag fick när jag blev inbjuden var att placera mig i ett filmklipp jag skulle vilja vara med i. Det här var något jag kände att jag velat göra många gånger, säger Lina Linde.

En remake av den berömda scenen ur Det sjunde inseglet där riddaren spelar schack mot döden, och en avbildning av Turning Torso, är exempel på andra efterapningar som kan beskådas på Krets.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Stockholms Fria