Göteborgs Fria

Privata vårdcentraler kan få sanktioner

Trots att alla vårdcentraler inom vårdvalsystemet måste ha barnavårdscentral saknar flera av Allemanshälsans vårdcentraler detta. Det visar en ny granskning, där det även kommer fram att en personal på Wästerläkarna tar emot pengar från nationella taxan, vilket är förbjudet. Nu kan sanktioner vänta.

Den 1 oktober förra året infördes vårdvalssystemet VG Primärvård i Västra Götaland, som innebär att invånare själva väljer sin vårdcentral. För att få driva en vårdcentral inom vårdvalsystemet måste företaget leva upp till vissa krav och villkor, som bland annat innebär att man tillhandahåller den verksamhet som krävs inklusive barnavårdscentral, BVC, att kompetenskrav uppfylls hos olika yrkesgrupper och att man följer krav på öppettider och tillgänglighet.

När det nu har gått ett halvår har hälso- och sjukvårdskansliet i Göteborg gjort en granskning som visar att fem av 205 vårdcentraler inte tillhandahåller BVC. Samtliga ägs av företaget Allemanshälsan.

– Den ersättning som ges till alla vårdcentraler är ju för att tillhandahålla hela det här åtagandet, de har ju därmed fått pengar för att tillhandahålla också BVC, men det har de inte gjort, säger Rose-Marie Nyborg, chef på VG primärvårdskontor till P4 Göteborg.

Därför utreder hälso- och sjukvårds-kansliet nu om de ska vidta sanktioner. För de som inte har haft BVC är den eventuella sanktionen ett retroaktivt avdrag på två procent per månad av den totala månadsersättningen. FRIA har utan resultat försökt att nå Farshad Tahmasebiepour, VD och styrelseordförande för företaget, men två av de gällande vårdcentralerna har dock redan lagt ner. Allemanshälsans vårdcentral Kyrkbyn och Allemanshälsans vårdcentral Nya Varvet stängde igen i slutet av mars.

Ett ytterligare krav för att få delta i vårdvalsystemet är att ingen i personalen får ersättning från den nationella taxan. Hälso- och sjukvårdskansliets granskning visade dock att en person hos Wästerläkarna i Göteborg har fått sådan ersättning. Nu har personen åtgärdat felet, men hälso- och sjukvårdskansliet kommer även att utreda om Wästerläkarna ska få någon form av sanktioner. Till exempel har Västra Götalandsregionen rätt att häva kontraktet i förtid.

Fakta: 

Vårdcentralerna som fuskat med BVC

Allemanshälsan Nya Varvet, Allemanshälsan Frölunda, Allemanshälsan Kyrkbyn, Allemanshälsan Gamlestaden och Allemanshälsan Jungfruplatsen. Samtliga i Göteborg.

Vårdcentraler som lade ner den 31 mars

Allemanshälsans vårdcentral Kyrkbyn i Göteborg, Stenbockens vårdcentral i Ulricehamn, Allemanshälsans vårdcentral i Nya Varvet. Även Avesina i Kållered kommer att lägga ner den 30 april.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria