Fria Tidningen

En val är värd att offra livet för

Peter Hammarstedt är förste styrman på ett av Sea Shepherds fartyg som varje år försöker skydda valarna runt Antarktis från japanska valfångare. I samband med ett föredrag på Utrikespolitiska Föreningen pratade Uppsala Fria med honom om bland annat John Carlos, icke-våld och den ecuadorianska regeringen.

När Peter Hammarstedt var 14 år inträffade två händelser som fick honom att viga sitt liv åt att skydda valar. Den första var när han var volontär på ett djurhem och träffade hunden Marlboro. Han ägnade sommaren åt att hitta ett hem till hunden, som dock bet en annan volontär och därför avlivades. Peter Hammarstedt säger att händelsen gav honom förståelse för andra varelsers känslor och egenvärde. Han engagerade sig i Greenpeace, där han såg ett foto på hur en val dödades under en av deras aktioner.

– Det fick mig att inse att det bästa man någonsin kan göra är att riskera sitt liv för att rädda en annan art.

Den andra händelsen var när hans pappa tog honom till Kalifornien för att träffa löparen John Carlos, som 1968 chockade världen då han på OS-prispallen sänkte sitt huvud och sträckte sin handskklädda, knutna vänsternäve i luften till stöd för de Svarta Pantrarna.

– Det var då jag lärde mig hur viktigt det var att stå upp emot orättvisa och stå på sig för det man tror på.

Peter Hammarstedt är förste styrman på fartyget M/Y Bob Barker, som tillhör the Sea Shepherd Conservation Society. Organisationen arbetar för att bevara havens ekosystem och blir ofta kallad för radikal på grund av sina metoder. Men Peter Hammarstedt tycker inte att det han gör är exceptionellt.

– Att kallas för extrem eller radikal, jag tycker inte att jag är det. Jag ser mig själv som väldigt konservativ, att fiska ur haven är radikalt, säger Peter Hammarstedt.

I måndags var han i Uppsala för att hålla ett föredrag anordnat av Utrikespolitiska Föreningen (UF). Det var deras sista för terminen, och han hade blivit inbjuden då UF:s programansvarige hade sett serien Whale Wars på Animal Planet. Serien har blivit en tittarsuccé, och Peter Hammarstedt understryker i sitt föredrag vikten av medial uppmärksamhet

– Vi är inte naiva. Vi tror inte att vi kan rädda oceanerna och vi tror inte att vi kan rädda världen, men vi hoppas att vi kan inspirera till förändring.

Samtidigt menar han på att det är valarna som de representerar, och att deras intressen som går först.

– Vi bryr oss egentligen inte om vad folk tycker om det vi gör, vi representerar valarna, och mäter vår framgång i hur mycket illegal valfångst vi stoppar och hur många liv vi räddar.

Sea Shepherd har både rammat och sänkt fartyg, men hävdar att de aldrig har orsakat någon personskada. De har kritiserats av Greenpeace som menar att deras medel inte beaktar principen om icke-våld, och att de utsätter både sig själva och andra för fara. Peter Hammarstedt tillbakavisar kritiken.

– Även Gandhi och Martin Luther King var eniga om att våld inte kan begås mot egendom, vi är väldigt försiktiga. Jag förespråkar icke-våld men jag hatar begreppet pacifist, genom att vara passiv är man medskyldig.

Han förklarar att de alltid är måna om att bara sikta in sig på utrustningen som används vid valfångsten, och att de aldrig siktar på människor.

Vilka risker finns det, eller menar du att era metoder är 100 procent säkra?

– Vi har gjort det här i 32 till 33 år, vi har sänkt tio stycken valfångare och rammat sju stycken till havs och ingen har kommit till skada. Det är inget sammanträffande, säger Peter Hammarstedt.

Att de utsätter sig själv för fara är inget han förnekar. Han berättar att han har varit fången av ecuadorianska tjuvfiskare, blivit misshandlad av kanadensiska säljägare och beskjuten av japanska valfångare. Men det är ingenting han bekymrar sig över.

– Det som kan hända mig är ingenting jämfört med det som kan hända med valen. Vi filmade en val som blev skjuten sju gånger och det tog 23 minuter innan den dog. Inget jag kan utsättas för kan jämföras med det.

Sea Shepherd säger sig agera för att upprätthålla internationell lag. Sedan 1986 är kommersiell valfångst förbjuden enligt Internationella Valfångstkommissionen, även om det finns ett förslag att upphäva lagen under en tioårsperiod. I dag menar Japan att de jagar val i vetenskapligt syftet, trots att köttet sedan säljs som livsmedel.

Inget land vill agera mot konflikterna mellan Sea Shepherd och valfångarna i Antarktis. Peter Hammarstedt menar på att situationen med skepp och besättningsmedlemmar från olika länder blir ett juridisk minfält som ingen vill ta i – de själva kommer undan rättsliga påföljder av samma anledning som valfångarna gör det. Regeringars syn på det de gör skiljer sig dock mycket. Japan har utfärdat arresteringsorder på bland annat Paul Watson, men Ecuador har slutit ett avtal med organisationen om att hjälpa landet bekämpa tjuvfiske.

– Ena dan kan jag sitta fängslad i Kanada och andra dagen vara inbjuden till ett middagsbord i Ecuador och diskutera hur man ska stoppa tjuvfiske. Det är en galen värld, säger Peter Hammarstedt.

Fakta: 

Peter Hammarstedt

Född i Stockholm 1984. Familjen flyttade utomlands när han var åtta månader och flyttade runt mycket innan de hamnade i USA 1992. Där bodde han i tio innan han flyttade tillbaka till Sverige 2002, men han spenderar stora delar av sin tid ute till havs. Gick med i Sea Shepherd som volontär 2003 och har varit heltidsanställd i ett och ett halvt år.

Sea Shepherd Conservation Society

Organisationen bildades under namnet Earth Force Society i Kanada 1977, men 1981 flyttade de till USA och bytte namn. Grundaren Paul Watson hade tidigare varit engagerad i Greenpeace men tyckte organisationen hade blivit för byråkratisk och tappat fokus från sina ursprungliga mål med direktaktioner.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2026 Stockholms Fria