Fria Tidningen

Feministpartier bildar paraplyorganisation

I helgen bildades den första paraplyorganisationen för europeiska feministiska partier – med sikte på Europaparlamentsvalet 2014.

I helgen samlades representanter för feministiska partier från Sverige, Spanien, Tyskland och Polen i den spanska staden Valencia för att bilda en gemensam organisation. Syftet är att stärka partiernas samarbete inför EU-valet 2014.

– Under helgen gick vi igenom de plattformar och program som de olika ländernas partier har, och det är finns en väldig samstämmighet, säger Stina Sundberg, talesperson för svenska Feministiskt Initiativ.

De svenska och spanska feministpartierna har hittills kommit längst i sin organisering. Men även de har mycket att lära av sina systerpartier, menar Stina Sundberg.

– Inte minst genom att studera varandras historia, hur man har lyckats föra fram nya krav, säger hon.

Alla feministiska partier som ställer upp i EU-parlamentsvalet 2014 är välkomna i den nya paraplyorganisationen. Enligt Stina Sundberg har Europa och blivit en allt viktigare arena för feministiska partier att sikta på, även om synen på EU ibland skiljer sig åt.

– Framförallt i Polen och Spanien ser man EU som ett stöd och en hjälp för att öka jämställdheten, genom att de kan få draghjälp av andra länder som har kommit längre. Men även här ser vi hur politiken mer och mer blir EU-baserad, antingen direkt eller indirekt. Det dröjer säkert inte länge innan vi har olika sociala frågor och budgetfrågor där, och då måste man vara där som feminist, säger Stina Sundberg.

EU fattade nyligen ett beslut om obligatorisk mammaledighet i sex veckor i samband med förlossning – vilket av Vänsterpartiet har beskrivit som en slags ”hemmafru-arrest”. Vad anser ni om det?

– Det är väldigt svårt att gå emot förslag om uttökad ledighet med tanke på att det finns länder som inte har någon sådan alls. Den feministiska striden handlar om att det ska vara föräldraledighet, och inte bara mammaledighet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Irak hotar med åtal mot USA-soldater

Iraks regering anklagar USA för att ha brutit mot den säkerhetspakt som länderna har ingått och hotar med att åtala de amerikanska soldater som dödade två irakier i en räd i söndags. Samtidigt har en växande våldsvåg drabbat Bagdad inför det utlovade tillbakadragandet av USA-trupper från irakiska städer i slutet av juni.

Fria.Nu

Belägrat Nato firar 60

Tiotusentals väntas protestera mot Natos ”krigspolitik” när alliansens medlemsländer samlas i Baden Baden och Strasbourg i helgen. Den massiva säkerhetsinsatsen kring mötet väcker kritik, med anklagelser om skrämseltaktik och inskränkningar av demonstrationsfriheten.

Fria.Nu

FN-ekonomer uppmanar till att ge fattiga länder större inflytande

Fattiga länder riskerar att drabbas extra hårt när den globala ekonomin störtdyker och miljontals arbetare förlorar sin försörjning världen över. Därför bör de också ges större inflytande över hur svaret på krisen ska se ut, menar en internationell panel av ekonomer utsedd av FN.

Fria.Nu

Politiska motiv bakom givarkonferens för Gaza

Endast en liten del av det bistånd som utlovades under veckans givarkonferens för Gaza kommer att gå till återuppbyggnad efter de israeliska bombningarna. Samtidigt varnar människorättsgrupper för att Israels blockad innebär att pengarna har liten chans att göra någon nytta.

Fria.Nu

Världsbanksprojekt vid Nilen förödande för småbönder

Ett bevattningsprojekt som hotar försörjningen för tusentals egyptiska småbönder har lett till förnyad kritik mot Världsbankens roll i Mellanöstern och Nordafrika. På senare år har bankens utlåning till regionen ökat kraftigt – och med varje lån följer krav på kontroversiella ekonomiska reformer.

Fria.Nu

© 2026 Stockholms Fria