Fria Tidningen

”Företagare måste ha samma rätt som anställda”

En småföretagare nekades havandeskapspenning när hon avbröt sin verksamhet, trots att läkare bedömde den som farlig för fostret. Nu vill riksdagsledamoten Gunvor G Ericson (MP) att lagen ger företagare och anställda samma rätt under graviditeten.

Kvinnans läkare påpekade att fostret riskerade att ta skada om hon fortsatte att arbeta som målare under graviditeten, och fick av sin barnmorska rådet att söka havandeskapspenning, skriver Dagens Nyheter (28/2).

Men Försäkringskassan avslog kvinnans begäran med motiveringen att en egenföretagare inte har rätt att stänga av sig själv från arbetet. Senare fick kvinnan även avslag på de sista 50 dagarnas havandeskapsersättning eftersom hon inte anmält sig som arbetslös.

– Regeringen måste se till att socialförsäkringssystemet fungerar både för anställda och egna företagare när de blir gravida, säger riksdagsledamot Gunvor G Ericson (MP), som sitter med i socialförsäkringsutredningen.

Socialförsäkringsutskottet har nyligen sagt att regeringen bör göra en översyn av regelverket för socialförsäkringsförmåner vid graviditet och överväga om det behövs förändringar i socialförsäkringen. Orsaken till att reglerna bör ses över är att kvinnor som är anställda upplever att det är svårt att få sjukpenning om det blir komplikationer i samband med graviditeten, enligt Gunvor G Ericson. Med anledning av DN-artikeln vill Gunvor G Ericson också att reglerna för gravida egenföretagare ses över.

Fria Tidningen har sökt socialminister Göran Hägglund (KD) för en kommentar.

Fakta: 

<h2>Läs även <a href="http://www.fria.nu/artikel/87151">"Mäns företagande är normen"</a></h2>

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria