Skruvade brev blir teater på Dramaten
”Blomman är arg för att du inte besöker elljusspåret i Tumba. Vet du hur mycket det har kostat att bygga? Det finns till för dig och alla andra invånare. Men du har inte besökt elljusspåret en endaste gång.”
Jag kommer att tänka på syster Ratched i Gökboet som hänvisar till majoriteten för att legitimera sitt tyranni. När huvudantagonisten Randle McMurphy ber Ratched sänka den högljudda musiken så att ”grabbarna” kan prata lite så blir det blankt nej – de gamla och nästan döva, då – ska inte de få lyssna på musiken? Det är ju det enda de har.
Humoristen Eric Ericson bygger sin egen lilla värld av galenskap, där en liknande logik råder. För en utomstående ser den helt tokig ut, men även den sjukaste av världar lever efter sina egna lagar.
Nu tar Eric Ericsons konstiga brev form på Dramaten. Citatet ovan kommer från Brev till Clara och Tyra (2009) som utgör föreställningens bas.
Ericson själv jämför brevskrivandet med att lösa korsord eller virka, och det ligger nog mycket i det. Ett tidsfördriv – eller en kanalisering av all vansinneskreativitet som måste finnas i honom?
Men till skillnad från korsord är ju breven underhållande för andra också. Det är bara att hålla tummarna för att också föreställningen lyckas roa fler än ensemblen.
Kristian Borg
Brev från Eric Ericson har urpremiär 15 april på Unga Dramaten/Elverket.
