Fria Tidningen

Sverigedemokrat kan uteslutas

Sverigedemokraten Allan Jönsson kan komma att uteslutas ur partiet. Anledningen är att han för ungefär en månad sedan i radio kritiserade bland annat partiledningens löner och kallade partiet toppstyrt. Enligt partisekreterare Björn Söder har Jönsson gjort sig skyldig till partiskadlig verksamhet.

– Vi för inte kritik i externa mediekanaler mot partikamrater. Det är inte acceptabelt, säger Björn Söder till Ekot.

Allan Jönsson kan själv inte se att han har gjort något fel. Han säger att han alltid har varit öppen inför media och att om man inte får gehör internt så får man söka det från annat håll.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Uteslutna SD:are kan bilda nytt parti

Konflikter och uteslutningar har följt på varandra efter Sverigedemokraternas inträde i stadshuset. Nu är ett nytt parti på väg att bildas, skriver Mathias Wåg.

© 2026 Stockholms Fria