Göteborgs Fria

”Jag anmälde polisen och fick rätt”

När polisen stormade en demonstration på Järntorget sprang de rakt över Ursula Egidius. Hon polisanmälde händelsen, men vill inte kasta någon skugga över enskilda poliser.

På fredagskvällen under EU-toppmötet deltog Ursula Egidius från Lund i antivåldsdemonstrationen på Järntorget. Det skulle bli en av de mest uppmärksammade ingripanden polisen som gjorde under EU-toppmötet.

Under flera timmar spärrade polisen in demonstranterna och tvingade dem att stanna på torget.

– För oss fredliga demonstranter kändes det helt absurt, säger Ursula Egidius.

Plötsligt sprang poliser in i folkmassan, varpå de la en sköld på Ursula Egidius.

– De använde mig som en språngbräda. Jag skadade knät, fick ledbandsskador som höll i sig i ett par år.

Väl hemma i Lund igen polisanmälde hon händelsen.

– Jag var ganska nervös inför att ringa polisen och anmäla polisen, men jag blev väldigt respektfullt bemött.

Sedan hände inget mer, förrän år 2006 då justitiekanslern ringde upp Ursula Egidius. Hon fick då veta att hon hade fått avslag på sin anmälan som gällde skada och värk, men att hon skulle få skadestånd för olaga frihetsberövande. Beloppet var tusen kronor.

– Det var ju bara en symbolisk summa, men det har varit skönt när arbetsgivare har frågat om Göteborg 2001 att ha ett kvitto på att jag anmälde händelsen och fick rätt, det visar liksom att "hon är ingen huligan".

Händelserna i Göteborg gjorde att Ursula Egidius länge var rädd för poliser, men hon säger ändå att hon inte har något allmänt agg mot enskilda poliser.

– Polisen är bra i många lägen. På fredagkvällen skulle jag hälsa på en kompis nära Vasaplatsen och frågade en polis efter adressen. Han sa då att han blivit inringd från Stockholm och att han inte visste var han var. Ingen människa kan agera på bästa sätt om man inte ens vet var man befinner sig. Det var polisledningen som gjorde ett dåligt jobb.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Ny husockupation i Gamlestan

Det har gått en våg av husockupationer den senaste tiden. I dag ockuperades ytterligare ett hus i Gamlestan i Göteborg, som en politisk aktion för att belysa bostadsbristen och som en konkret handling för att skapa fler bostäder.

Fria.Nu

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria