Skånes Fria

Eldsjälar satsar på solel

Inget av de stora elbolagen har börjat satsa på storskaliga solcellsanläggningar. I bräschen går i stället det lilla företaget Österlenvind AB. Strax innan årsskiftet drog de igång den största anläggningen i landet. "Det är vi idealister som får ta de första smällarna", säger Ola Jönsson, vd för företaget.

Han har skrikit sig hes mot kärnkraften och byggt mänskliga stegar för att hjälpa aktivister in på Barsebäck. Intresset för alternativa energikällor har Ola Jönsson haft ända sedan 1950-talet. Faran med kärnkraft är för stor och de fossila bränslena är för smutsiga, menar han.

– När vi gick Barsebäcksmarschen skrek vi ”vad ska väck? Barsebäck! Vad ska in? Sol och vind!”

I dag, ett trettiotal år senare, är han vd för Österlenvind AB och har delvis lyckats med just det han skrek sig hes för; Barsebäck har stängt ner och tillsammans med de andra 104 delägarna i bolaget äger han två vindkraftverk och nu också Sveriges största solcellspark.

Men det kommer att dröja innan det blir någon ekonomi i anläggningen. När han för två år sedan drog igång processen med att ansöka om de olika tillstånd som krävs för att påbörja arbetet var elpriset högre och de ekonomiska utsikterna bättre. Kommunen hade aldrig hanterat ett liknande ärende förr och den byråkratiska processen drog ut på tiden.

– I dag är elpriset orimligt lågt. Nu kan det ta uppemot 15 år innan vi får någon lönsamhet i det. Det är vi idealister som visar vägen och som får ta de första smällarna, säger han.

Läget på en södersluttning ut mot Östersjön är utvalt med omsorg. Förhoppningen är att de 1804 turkosblåa solcellspanelerna ska fånga upp inte bara den direkta solstrålningen utan också det reflekterade ljuset från Bornholmsgattet.

– Det kommer att producera cirka 440 000 kilowattimmar per år om det blir som vi har beräknat, säger han.

Men i jämförelse med vad ett modernt vindkraftverk producerar är det cirka fem till sex gånger mindre. Och hade Ola Jönsson haft möjlighet skulle det inte blivit någon solcellsanläggning utan ett till vindkraftverk.

– Vi fick avslag på våra ansökningar, försvaret menade att de behövde fri sikt ut mot Bornholmsgattet. Att det var militärstrategiskt viktigt.

Att bygglovsansökningar för vindkraft ofta överklagas och avslås gör nu också att solenergi börjar komma upp som ett alternativ för de energibolag som sysslar med vindkraft som förnybar energikälla, enligt Malin Åhman, Solect power, det bolag som monterat anläggningen på Österlen.

– Det är många som är inne på de tankarna nu, säger hon.

Har något av de större elbolagen visat intresse?

– Nja, inget är officiellt ännu. Det jag kan säga är att de har anställda som följer utvecklingen noggrant.

Miljörörelser anordnade ett tiotal Barsebäcksmarscher mot kärnkraft mellan åren 1976 och 1986.

Fakta: 

Anläggning för miljoner

Anläggningen har kostat cirka 8,5 miljoner kronor. Av den summan har staten stått för cirka 3,35 miljoner kronor genom bidrag. Solpanelerna har en effektgaranti på 25 år och ska då inte förlora mer än 0,7 procent av sin kapacitet per år. Anläggningen ska vara så gott som underhållsfri.

Källa: Österlenvind AB/Solect power AB

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”SL:s agerande är en skandal”

SL borde ha väntat med att anklaga städerskan som fanns ombord på det urspårade Saltsjöbanetåget. – Vi har kritiserat dem flera gånger för bristande kontroll, säger fackförbundet Seko.

Protester mot bygge vid Råstasjön

"Byggen i området skulle bli dödsstöten." Det säger nätverket Rädda Råstasjön som bildats i protest mot Solna kommuns byggplaner. Området har stora naturvärden och är i dag en oas för kommunbefolkningen.

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

© 2026 Stockholms Fria