Göteborgs Fria

Vårdkris under sommaren

På landets sju regionssjukhus fattas totalt 375 sjuksköterskor när högsommaren och midsommarafton är här, enligt facktidningen Vårdfokus. På Sahlgrenska stängs totalt 700 platser under sommaren.

– Läget är jättetufft, säger Marita Tenggren, avdelningsordförande för Vårdförbundet Västra Götaland.

Totalt har Sahlgrenska universitetssjukhuset 2 000 platser. 700 av dem kommer under perioder vara stängda, enligt Vårdfokus. Skillnaden mot andra år är att det i år är lika krisartat i hela landet.

– För några år sedan kunde man till exempel skicka dem som skulle föda sitt andra eller tredje barn till Värnamo, men nu är det likadant med neddragningar överallt så patienter kan inte hänvisas någonstans, säger Marita Tenggren.

Enligt Vårdförbundet är det problematiskt att medicinakuten på Mölndal stängs, att det är underbemanning inom förlossningsvården, att Drottning Silvias barn- och ungdomssjukhus är underdimensionerat och att ambulanssjkuvården inte klarar av alla körningar.

Orsaken anges ofta vara att sjuksköterskorna inte accepterar de låga lönerna. Men var jobbar då alla sjuksköterskor?

– Kommunerna erbjuder 25 000 kronor, medan regionen bara erbjuder 21 800 kronor, det är klart att man inte tar ett sommarvikariat där arbetsmiljön är lika tuff och man tjänar mindre, säger Marita Tenggren som anser att ingångslönerna måste höjas och arbetsmiljön förbättras.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vego blir norm i vården

Avdelning 24 visade vägen. Nu blir vegetarisk kost huvudalternativ inom hela slutenvården i Norra Stockholms psykiatri.

”Man har glömt att vi jobbar med liv och död”

Ett tungt sparpaket drabbar Karolinska universitetssjukhuset. 650 miljoner kronor ska sparas. Omkring 800 förlorar sina jobb. ”Man kan inte bolla med patienternas säkerhet för att spara pengar”, säger Anette Karlsson, vårdförbundets ordförande på sjukhuset i Solna.

Beslut om sprututbyte skjuts upp

I tisdags skulle landstingsfullmäktige ha beslutat om att inleda ett försök med sprututbyte i staden. Alla partier utom Moderaterna är för programmet. Besvikelsen blev därför stor då Filippa Reinfeldt (M), sjukvårdslandstingsråd, begärde återremiss.

Äldreomsorg för döva

I veckan startade bygget av det första äldreboende för döva och dövblinda. Samtidigt fortsätter planerna påatt starta ett seniorboende för Sveriges dövas riksförbunds medlemmar.

© 2026 Stockholms Fria