Stockholms Fria

Nationalstadsparken går oviss framtid till mötes

Kommunstyrelsen har i dagarna ställt sig bakom ett av flera planerade byggprojekt i Nationalstadsparken, som enligt lag är skyddad från exploatering. Alliansen och Socialdemokraterna i Stockholm är positiva till en lagändring som öppnar upp för en vidare exploatering av området. Ett remissförslag om ändring av lagen ska behandlas av Stadsbyggnadskontoret och inom loppet av några år kan en ny lag träda i kraft.

Kommunstyrelsen har nyligen ställt sig bakom att bygga studentbostäder i området Albano i Nationalstadsparkens utkant. Framöver finns även förslag om att bygga ut Naturhistoriska riksmuseet, bygga Norra länken och utveckla tvärbanan i området. I en fördjupad översiktsplan för Nationalstadsparken ses möjligheterna att ytterligare exploatera Nationalstadsparken över. Alliansen och Socialdemokraterna i Stockholm ställer sig bakom en uppdelning av Nationalstadsparken i olika exploateringsområden. Parken skulle då delas in i två områden där det skulle bli möjligt att exploatera det ena medan det andra behålls intakt.

Jens Eriksson, moderat biträdande borgarråd i Stockholm är för en viss exploatering av Nationalstadsparken. Han tror till exempel att det inte skulle vara några problem att bygga i parkens gränsområden.
-Stockholm får ju inte bli statiskt så att man lägger en död hand över områden som skulle kunna användas till något bra.
Per Ankersjö, centerpartist i Stockholm stads kommunfullmäktige tycker tvärtemot att det är av stor vikt att Nationalstadsparken bevaras som den är.
-Det är svårt att dra en skiljelinje mellan vad som är ok att bygga och inte men många bäckar små. Lättar man på policyn så är det lätt att området inte bevaras så som det ursprungligen var tänkt. Därför är det bättre att man inte bebygger Nationalstadsparken överhuvudtaget. De byggnadsprojekt som är på gång behöver inte ligga just där. Vi i centerpartiet är ju ganska liberala vad det gäller byggande i Stockholm men vi tycker att man kan bygga på höjden, göra höga byggnader och skyskrapor hellre än att bygga på områden som är skyddade enligt lag.
För att kunna genomföra exploateringsområden krävs en lagändring av den nuvarande Lagen om Nationalstadsparken. Åsa Romson, miljöpartist i Stockholms stads kommunfullmäktige, är emot en sådan lagändring.
-Stockholm kan i och med att Nationalstadsparken exploateras missa klenoden av historiskt landskap och det är omistligt för framtida generationer.
Ett remissförslag på exploateringsområden ligger dock enligt Åsa Romson i nuläget inne för behandling på Stadsbyggnadskontoret. Om förslaget godkännes och går vidare blir riksdagen sista instans att besluta om lagändringen. Den nya lagen skulle i så fall kunna träda i kraft tidigast inom två till tre år.

Fakta: 

Nationalstadsparken
Nationalstadsparken sträcker sig från området Ulriksdal via Haga och Brunnsviken till Djurgården.
1994 fick parken lagligt skydd genom en ny paragraf som infördes i Lagen om hushållning om naturresurser.
Syftet med lagen är att värna de natur- och kulturvärden som finns i parken från exploatering.
Källa: nationalstadsparken.se

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Björklund: Läs historia, Åkesson!

Liberalernas ledare Jan Björklund sjöng de liberala värdenas lovsång i sitt Almedalstal och angrep SD- ledaren.

–Jimmie Åkesson, gå hem och läs historia!

Förbud mot barnärktenskap

Regeringens förslag om totalförbud mot erkännande av barnäktenskap välkomnas av experter inom hedersrelaterat våld och förtryck. Därmed läggs mindre ansvar på flickorna, anser Bernardita Núñez, verksamhetsledare på Terrafem kvinnojour. 

Hjärnan pigg längre hos dagens 70-åringar

Dagens personer i 70-årsåldern är piggare i hjärnan än tidigare generationer. Men när den kognitiva förmågan väl börjar försämras, går nedgången snabbare än tidigare. Det antas hänga ihop med hur vi använder hjärnans reservkapacitet. 

© 2026 Stockholms Fria