Studentskrapan är såld
I torsdags beslutade Svenska bostäder att sälja Skrapan till AP fastigheter. Det finns ingen garanti för hur länge studenterna får bo kvar eller något tak för hur mycket hyran får höjas. SSCO som också lagt bud på Skrapan känner sig överkörda.
Den borgerliga majoriteten i Svenska bostäder bestämde sig i torsdags för att sälja Studentskrapan till AP fastigheter. Studenterna kommer att få vara kvar, genom en ändring av detaljplanen. Åtminstone tills vidare.
- Detaljplanen som ska antas av stadsbyggnadsnämnden den 24 april ska garantera att studenterna får bo kvar. Men den kan ändras i framtiden om en kommande ägare inte anser att det är ekonomiskt bärkraftigt att driva skrapan som studentbostäder, säger Teres Lindberg (s), vice ordförande i Svenska bostäder.
Även Yvonne Ruwaida (mp), oppositionsborgarråd och ledamot i Svenska bostäders styrelse, är oroad.
- Nu finns inte längre en garanti för att studenterna blir kvar i Skrapan, säger hon.
Hon säger också att försäljningen till AP fastigheter minskar studenternas möjlighet att göra boendekarriär.
- Som boende hos Svenska bostäder hade studenterna tillgång till deras interna kö, och kunde efter studierna få en annan lägenhet i beståndet.
Hon menar att hyrorna riskerar att stiga kraftigt så att Skrapan blir ett elitboende för dem som har möjlighet att betala höga hyror.
- Detaljplanen säger bara att Skrapan ska tillhandahålla studentbostäder. Den reglerar inga hyror, säger Yvonne Ruwaida.
Svenska Bostäder har investerat totalt omkring 1,8 miljarder kronor i Studentskrapan men sålde den för omkring 1,2 miljarder kronor.
- Det är som att kasta 600 miljoner i sjön. Det drabbar i slutändan Svenska bostäders hyresgäster. Hade man väntat ett par år hade man kunnat värdera den nya gallerian högre och kunnat ta ut ett högre pris, säger Terese Lindberg.
Daniel Carnerud, ordförande i Stockholms studenters centralorganisation, SSCO, berättar att de känner sig överkörda. De hade lagt ett bud som låg 7,5 miljoner kronor under AP fastigheters vinnande bud men de fick reda på att fastighetsbolaget hade köpt Skrapan en timme innan presskonferensen på torsdagen.
- Det kom som en blixt från en klar himmel. Vi trodde att vi hade två veckor på oss att överväga att bjuda mer, allt var okejat från banken. Vi skulle ha kunnat lägga ett högre bud tillsammans med en annan aktör, säger Daniel Carnerud, ordförande i SSCO.
Ändå är de lättade över att det är just AP fastigheter som köpt Skrapan.
- Det kunde ha varit värre. Mardrömmen hade varit att en internationell aktör hade tagit över byggnaden. Vi hoppas på att AP fastigheter är ett seriöst bolag.
Men helst av allt hade SSCO velat att fastigheten inte alls sålts ut.
- Svenska bostäder har varit föredömliga när de tillåtit studenter att få tillgång till deras interna kö, så att de även har haft en bostad efter studietiden. De har ett genomtänkt system som boende i Skrapan inte längre har tilllgång till.