Demonstrera för miljön på lördag.
FN:s internationella klimatmöte pågår under tiden 3-14 december i Bali. Sverige har 40 stycken deltagare i mötet. Sverige och EU vill att mötet på Bali ska innebära att förhandlingarna inleds om en ny global och effektiv klimatregim efter 2012, då kyoto avtalet går ut. MEn man förhandlar inte fram en färdigt plan under dessa dagar utan man förhandlar egentligen om en förhandling som ska äga rum i köpenhamn 2009. Dås ka det nämligen vara klimatmöte där.
Frågor som är aktuella för mötet är bland annat utsläppsminskningar som stabiliserar utsläppen av växthusgaser, anpassningsåtgärder som skyddar de mest sårbara samhällena för klimatförstöringens konsekvenser och överföring av teknik.
Under mötets gång, närmare bestämt den 8:e december, arrangerar Climate Walks demonstrationer runt om i världen. De flesta länder och städer har detta datum ett arrangemang eller aktiviteter för miljön. Målet är att visa att det finns folk som bryr sig och att gå ut på gatorna för att kräva att världens ledare agerar i tid.
Det är tredje året i rad demonstrationen organiseras och i år hoppas man på ett ganska stort intresse.
!Lösningarna på klimatproblematiken finns redan. Nu är det en kamp mot klockan för att se till att de genomförs medan vi ännu kan förhindra de värsta klimatförändringarna. Vi har bara sju år på oss att vända trenden med de ökande utsläppen av växthusgaser. Om vi ska kunna undvika en katastrof måste omställningen till ett hållbart samhälle ske mycket snabbare än idag - och vi måste börja nu, inte imorgon!" skriver man på Climate walks hemsida.
För att se efter vad som händer i din stad får du kolla in hemsidan www.klimatdemo.info om du vill kolla in vad som görs i andra länder kan du följa den här länken.
http://www.facebook.com/group.php?gid=6262355974
