Fria.Nu

Centerungdom vill shoppa bort fattigdomen

Centerns ungdomsförbund, CUF, vill släppa handeln fri och få oss att konsumera bort svält och fattigdom. Tidigare i veckan lanserade de kampanjen U-shopping i syfte att främja frihandeln. Grön ungdom är kritiskt och menar att handel bara gynnar fattiga länder om den är rättvis och tar hänsyn till människor och miljö.

Problemen med fattigdom och svält är enkla att lösa: det är bara att konsumera mera. Det menar i alla fall Centerns ungdomsförbund, CUF.
Genom ökad frihandel ska både rika och fattiga länder gynnas. Släpper vi handeln helt fri och tar bort tullar, införselkvoter och andra handelshinder, menar CUF att den globala fattigdomen är halverad redan 2015.
– Långsiktigt tror vi att frihandeln löser många problem och ökar välståndet för alla. Vi ser marknadsekonomin som något positivt, säger Amanda Florin, kampanjsamordnare och pressekreterare för CUF.
Kampanjen U-shopping kan enligt Amanda Florin ses som något av en hjälp till självhjälp.
– Vi i västvärlden vill ju inte göra allt åt u-länderna. Vi är inte emot bistånd men de måste kunna lösa lite av sin egen vardag.

Att centerpartiet mer och mer frångått sin tidigare syn på miljöfrågor och en politik som stöder lokalproducerat är något som även slagit igenom hos ungdomsförbundet.
– Det har pågått en process i CUF under flera år där vi har ändrat vårt varumärke. Miljö är fortfarande en viktig fråga men vi har en annan syn på miljön nu. Det ska vara fler morötter och färre piskor. Vi vill ha en positiv syn på framtiden, säger Amanda Florin.
På hemsidan u-shopping.nu länkar förbundet till såväl tankesmedjan Timbro som Världshandelsorganisationen, WTO. Först på onsdagen, efter att Grön ungdom i ett pressmeddelande påpekat det alarmerande i att CUF inte lyft frågan om rättvis handel, dök en länk till organisationen Rättvisemärkt upp. Grön ungdom välkomnar att CUF vill ta upp frågor som de tidigare inte intresserat sig för men menar att deras problemanalys av den globala situationen är bristfällig.
– De har ett förenklat sätt att se på problemen. Det är löjligt att påstå att någon tycker att det bara är bistånd som krävs för att bekämpa fattigdom. Visst behövs också handel, en rättvis sådan. Men framför allt behövs skuldavskrivning, säger Grön ungdoms språkrör Ellinor Scheffer.
Grön ungdom menar att det inte kan komma något positivt ur att påtvinga fattiga länder att släppa handeln fri när man i västerlandet i hög utsträckning byggt välfärd och framgångsrika ekonomier just genom protektionism i form av tullar och handelshinder.
– U-länderna måste få skydda sin egen marknad som de vill. De ska inte tvingas att öppna upp och inte kunna lägga pengar på sjukvård och göra prioriteringar som kommer lokalbefolkningen till godo, säger Ellinor Scheffer.

Bristande miljöhänsyn, som ofta nämns som en baksida av en ökad frihandel, tas endast i korthet upp på u-shopping.nu då CUF på ett par rader anser sig ha avlivat det som en myt. Några miljöåtgärder som skulle möjliggöra en global handel som är långsiktigt hållbar presenteras inte.
– Om man ska ha någon trovärdighet måste man visa det genom politiska åtgärder som syftar till att förbättra transporterna. Vi måste både skära ner på och förbättra dem. Om handeln är fri och inga miljökrav ställs finns det ingen anledning för företagen att förändra sina i nuläget väldigt billiga transportsätt, säger Ellinor Scheffer.

På organisationen Rättvisemärkt är man generellt för handel med u-länder och menar att man kunnat se negativa konsekvenser både av frihandel och protektionism.
Däremot understryker organisationen att det är viktigt att handla rättvisemärkt om man som konsument vill medverka till en långsiktig skillnad för u-länderna.
– Alla ska tjäna på handeln och kunna leva drägliga liv på den lön de får. De produkter vi certifierar vet vi har producerats på ett rättvist sätt, säger Daniel Sommerstein på Rättvisemärkt.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

"Sluta fiska torsk i Kattegatt"

Ministrar i EU har träffats och talat om fiske. De bestämde att EU ska fiska mindre torsk år 2008. Men forskare säger att man måste sluta fiska torsk i havet runt Sverige. Annars tar all torsk slut.

Fria.Nu

Oenighet om avdammat Dennispaket

I onsdags överlämnade Carl Cederschiöld sitt trafikpaket för Stockholm till infrastrukturministern. Ingen enighet över blockgränserna har dock kunnat uppnås. Socialdemokraterna vägrade att skriva under förslaget då de anser att finansieringen kommer att slå hårt mot kommun och landsting. Och miljöpartiet menar att det rör sig om ett avdammat Dennispaket.

Nya boenden för våldsutsatta kvinnor

Under 2008 kommer kvinnojourerna i Stockholm att tilldelas 21,5 miljoner kronor av Länsstyrelsen. Främst satsas pengarna på uppbyggnad av nya verksamheter och boenden för våldsutsatta kvinnor med särskilda behov. Terrafem är en av de föreningar som får ekonomisk draghjälp att starta ett nytt stödboende.

EU fiskar efter för mycket

På onsdagen enades EU:s fiskeministerråd i Bryssel om en minskning av torskkvoterna på åtta procent under 2008. Detta trots upprepade signaler från forskare om att det fordras en nollkvot för att rädda bestånden i Västerhavet och Östersjön.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria