Rena sprutor till narkomaner i Vancouver – rätt eller fel?
Narkomaner i Vancouver har fått nya sprutor i fem år. Om flera personer använder samma spruta, kan de smitta varandra med farliga sjukdomar. Därför tycker man att det är bättre att de får nya sprutor. Rätt eller fel? Olika delar av FN säger olika saker om det.
Sprut-bytes-programmet Insite startade år 2002. Man startade det för att fler narkomaner än tidigare hade blivit smittade med hiv.
På Insite kan narkomanerna hämta rena nålar till sina sprutor. De kan även ta sprutorna där. Det finns personal som tittar så att de inte tar överdoser. Men de kan också få hjälp att sluta med droger om de vill.
800 personer kommer till Insite varje dag. Sedan Insite startade, tar färre personer droger ute på gator och torg i Vancouver. Det visar studier som man har gjort. Färre blir smittade med hiv, och färre dör av överdoser.
Insite är den enda lokalen i Nordamerika med personal som övervakar när narkomaner tar sprutor. Nyligen fick Insite ett nytt tillstånd för sitt arbete. Det gäller i sex månader. Men vad händer sedan?
Många tycker att det som Insite gör är fel. FN:s byrå för narkotika-kontroll, INCB, säger att Insite uppmuntrar olaglig handel med droger. INCB tycker att det är fel att hjälpa narkomaner så att de inte blir sjuka när de tar droger. De tycker så därför att drogerna är olagliga. Därför har de även kritiserat liknande projekt i andra länder.
Richard Elliot från organisationen Hiv/Aids Legal Network säger:
– INCB förstör när man försöker göra saker som minskar skadorna hos narkomanerna. De lyssnar inte fast det finns bevis för att det fungerar.
Det viktigaste är inte att narkotika är olagligt, tycker de som arbetar med sprutbytesprogrammen. De tycker att det är viktigare att alla människor har rätt till hälsa och sjukvård. Världshälsoorganisationen WHO, Röda Korset och Unaids stöder sprutbytesprogrammen.
FN har två olika delar som arbetar mot droger. INCB är den ena delen. Den andra delen heter UNODC. De arbetar med lagar och regler om droger.
INCB har frågat UNODC om FN:s regler om droger tillåter sprutbytesprogram. År 2002 tittade UNODC på det. De svarade att sprutbytesprogrammen minskar de sociala problemen och hälso-problemen. De tycker att man ska öppna fler övervakade lokaler där narkomaner kan ta sprutor. Det bryter inte mot FN:s regler, sa UNODC.
I dag finns sådana lokaler i Norge, Schweiz, Tyskland, Nederländerna, Australien, Spanien, Luxemburg och Kanada.
Lätt svenska: Malin Bergendal
