Sverige förtrycker sin egen ursprungsbefolkning
Stormakter och kolonisatörer har alltid tryckt ner minoriteter. De har förtryckt USAs indianer, Turkiets kurder, tibetaner i Kina och Guatemalas mayabefolkning. Det är lätt att se att minoriteter behandlas illa i andra delar av världen. Men att se hur det ser ut hemma är svårare. Minoriteterna i Sverige har blivit förtryckta och missgynnade; samer, romer, judar, sverige-finnar och tornedalingar.
I förrförra veckan var det FNs internationella dag för ursprungsbefolkningar världen över. Vi vill sätta fokus på samer i Sverige. FNs konvention ILO 169 började gälla 1991. ILO 169 är det enda internationella avtal som skyddar ursprungsfolkens rättigheter. Där står det att ursprungsfolken är egna folkslag med rätt till egna institutioner, kulturer, levnadssätt och egen mark. Bara ett fåtal länder har skrivit under avtalet. Sverige är inte ett av dem. Vår regering påstår att vi inte kan uppfylla avtalet. De säger att Sverige inte kan ge samerna rätt till mark.
Jordbruksdepartementet har undersökt vad svenskar vet om
samer. Undersökningen gjordes i januari i år. Den visar att inte alla svenskar vet att samer finns. Av dem som vet, säger 65 procent att de nästan inte vet något om samer. Är det inte märkligt att svenskar inte vet något om samer? Och blir det då inte svårt att arbeta med samers rättigheter på allvar?
Samer diskrimineras mest nära Sápmi, alltså stora delar av norra Sverige. Det är där frågorna om till exempel mark är mest aktuella. Men samerna lever inte bara i norr. Samer lever integrerat i hela Sverige. Omkring 2 000 av dem bor i Stockholm. Även här behövs arbete mot diskriminering. Även här behöver man arbeta för att samerna ska kunna få en starkare identitet och kunna utöva sin kultur på jämlika villkor.
Det gröna ungdomsförbundet Grön ungdom vill att Sametinget ska få vetorätt mot exploateringar. Grön ungdom vill också att
Sametinget ska vara remissinstans
inom övriga delar av samebyarnas
renbetesområden. Vi vill även att Sverige skriver under ILO 169.
Sáminuorra har gett pengar för att starta en samisk ungdomsförening i Stockholm. Där ska samiska ungdomar kunna träffa andra ungdomar och stärka sin samiska identitet. Vi vill skapa kulturella arrangemang för att samekulturen i Stockholm ska få mer uppmärksamhet.
PeaceQuest/Sverige driver projektet Minocracy 2004. I höst kommer 44 ungdomar från Sverige, Israel, Palestina och Italien att resa genom Sverige. De ska få lära sig hur ett i-land hanterar minoritetsfrågor.
Det vi har gemensamt är att vi vill rikta ögonen på hur Sverige behandlar sina egna minoriteter innan vi dömer andra länder.
Linnea Forslund och
Joakim Pihlstrand-Trulp
Grön Ungdom
Joseph Fjellgren, Sáminourra
och Jenny Jönsson
PeaceQuest
