Stockholms Fria

Polisen bekräftar tillslag mot fildelare

Hans Strindlund, chef för norrortspolisens utredningsrotel, bekräftar att polisen gjorde tillslag mot fildelare under förra veckan. Polisen kommer att göra fler 'hembesök' i norrort under den närmaste tiden.

Hans Strindlund vid norrortspolisen i Stockholms län säger att man under ett par veckors tid har gjort hembesök och beslagtagit datorer hos flera personer boende i norrort. På grund av förundersökningssekretess kan polisen inte berätta vem eller vilka personer det gäller, men de är alla misstänkta för brott mot upphovsrättslagen. Enligt Hans Strindlund är det ett tiotal anmälningar från Antipiratbyrån som ligger bakom tillslagen.

- Vi har inte gjort husrannsakan hos alla ännu, men vi kommer att göra fler den närmaste tiden, säger han.

Utredningar har genomförts i ungefär hälften av fallen. Någon åklagare kan Hans Strindlund dock inte namnge.

- Jag vet inte ännu hur åklagarna ställer sig i den här frågan. En del ärenden har gått vidare till åklagare, men det tar några veckor innan åklagare fattar beslut om ärendena ska drivas vidare.

För norrortspolisens del är detta det första tillslaget av den här typen. Förmodligen är det det första i hela landet.

- Men Antipiratbyrån har skickat liknande anmälningar till polisen i hela Sverige, säger Hans Strindlund. Det blir nog fler tillslag på andra håll.

Är det här något ni prioriterar?

- Jag vet inte om vi prioriterar det mer än annat, det är ju inte högprioriterat. Men ungdomar är inte riktigt medvetna om att det är olagligt att ladda ner filmer.

Är personerna misstänkta för något annat?

- Det tvivlar jag på, jag har bara ett övergripande ansvar, men jag känner inte till att det skulle vara så, jag har inte fått de signalerna.

Det är polisens förundersökningsledare som har tagit beslut om husrannsakan i de aktuella fallen, inte en åklagare, enligt Strindlund.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Piratpartiets medlemslista - verkligen på vift?

På nätet pågår en febril diskussion kring frågan om Piratpartiets medlemslista har läckt ut på nätet eller inte. Att det verkligen har skett hävdas i en nyhetsartikel på aftonbladet.se den 5 maj. I andra medier har det varit tyst i frågan och alla artiklar i ämnet hänvisar till Aftonbladets artikel. Men ett flertal fakta tyder på att något inte stämmer.

Fria.Nu

'Avgå, Thomas Bodström!'

Uppemot 400 stockholmare visade på lördagseftermiddagen sitt missnöje med polisaktionen mot The Pirate Bay. Demonstranterna krävde att alla servrar ska lämnas tillbaka, att utredningen läggs ner och att Thomas Bodström avgår.

Fria.Nu

Vita huset ligger bakom razzian

Under tordagskvällen den 1 juni avslöjade Rapport att det är påtryckningar från Vita huset som ligger bakom razzian mot The Pirate Bay och andra kunder till PRQ.

Fria.Nu

Ännu en razzia mot pirater

Världens största bittorrent-tracker, The Pirate Bay, är stängd. I onsdags gjorde polisen razzia i bostäder och på företag och hämtade tre personer till förhör.

Fria.Nu

© 2025 Stockholms Fria