Dum dogmatism dödar
Vi anser att läkemedelsassisterad behandling är vida överlägsen alla andra behandlingsmodeller när det gäller heroinberoende, skriver Svenska Brukarföreningen.
Svenska Brukarföreningen är en organisation som företräder narkotikaberoende samt människor som har eller vill ha behandling med läkemedel (Subutex, Metadon).
Organisationer som Kriminellas revansch i samhället, Kris, Föräldraföreningen mot narkotika, FMN, Riksförbundet narkotikafritt samhälle, RNS, European cities against drugs, ECAD och Svenska Invandrare mot narkotika, Simon, har inte mandat att uttala sig i frågor som rör vår förenings medlemskollektiv. Dessa organisationer har tillsammans med två företrädare för landstinget kritiserat Socialstyrelsens nya föreskrifter om underhålls-
behandling med Subutex och Metadon vid narkomani. Kris, ECAD, FMN, RNS och Simon representerar extrema särintressen. Dessa organisationer är alla ideologiskt styrda. De anser utifrån en sträng moralistisk hållning att missbrukare har sig själva att skylla och därför bör ta konsekvenserna av sitt beteende! Av det skälet motarbetar man systematiskt substitutionsbehandling som idé.
Svenska Brukarföreningen, SBF, som består av narkomaner varav många i underhållsbehandling, kräver att alla som kan ha hjälp av denna behandling bör få den. SBF har till skillnad från de nämnda organisationerna stöd av internationella och svenska forskare. De är alla samstämmiga om att läkemedels-assisterad behandling är vida överlägsen alla andra behandlings-
modeller när det gäller heroin-
beroende. Behandlingen reducerar drogbruk, prostitution, kriminalitet och allra viktigast - den minskar dödligheten. Motsvarande effekter saknas vid de behandlingsmetoder som dessa organisationer förespråkar. Trots att övertydliga fakta funnits tillgängliga i cirka 20 år fortsätter de nämnda organisationerna sin dogmatiska kamp.
Myten de sprider är att det finns ett omfattande missbruk av metadon och subutex som beror på 'läckage' från substitutionsprogrammen. De som köper sitt subutex på den svarta marknaden är människor som redan är beroende av heroin och inte får sin behandling tillgodosedd av sjukvården. Ur samhällssynpunkt finns det inga som helst ekonomiska, medicinska eller allmänpreventiva argument för att inte ge behövande denna behandlingsform.
Att Socialstyrelsen nu med de nya riktlinjerna öppnar för en konkurrensutsättning och ger fler möjlighet till behandling med läkemedel välkomnas av Svenska Brukarföreningen.
I många år har svenska metadonprogram (Ulleråkers metadonprogram undantaget) haft ett regelverk som många av patienterna inte kunnat leva upp till. De har skrivits ut, ofta för banala förseelser, vilket lett till att många avlidit efter utskrivning. Vi menar att ingen människa som medicineras med ett livsuppehållande läkemedel ska kunna fråntas sin behandling.
I dryga två decennier har de ideologiskt drivna aktörerna som ett mantra upprepat samma missuppfattningar om att metadon och buprenorphine endast är legalt knark som i bästa fall bara håller 'knarkaren' från gatan. Båda preparaten är framtagna för att så lite som möjligt likna heroinets eftertraktade effekter. Frankrike har i åtta år behandlat heroinberoende med subutex och där är dödligheten endast en sjättedel av vad den var innan subutex förskrevs till narkomaner.
Kris, FMN, RNS och ECAD är emot substitutionsmedicinering i sin helhet och har alltid pläderat för drogfri behandling. Det är deras position och försörjningskälla på den narkotikapolitiska bidragsarenan. Och att överläkarna Nadja Eriksson (sektionschef vid Stockholms läns landstings metadonsektion) och Kerstin Käll (beroendekliniken Linköpings universitetssjukhus) nu går emot Socialstyrelsens nya föreskrifter kan inte läsas som annat än att de är rädda för att nya aktörer kommer in och hotar den egna verksamheten och i förlängningen deras positioner!
Berne Stålenkrantz
Ordförande Svenska Brukarföreningen
Henrik Tham
Professor Stockholms Universitet
Dolf Tops
Doktor vid Lunds Universitet
Arne Bogren
Verksamhetschef Rainbow/Sweden
Hasse Arvidsson
Föreståndare Brooks house
Gunnel Ajneling
Ordförande Sv Brukarföreningens Anhöriga
Ing-britt Gustavsson
Psykolog
Tim Heule
Socionom
