Vi vill att samhället ska hjälpa narkomaner till verklig drogfrihet
Vi tror att alla har ett ansvar för sitt eget liv. Det betyder inte att vi tycker att våra egna barn får skylla sig själva för att de har hamnat i ett drogberoende, skriver två föräldrar.
Dum dogmatism dödar skriver Svenska Brukarföreningen den 12 mars och anser att bland andra Föräldraföreningen Mot Narkotika, FMN, utifrån ideologi och en sträng moralistisk hållning anser att missbrukarna har sig själva att skylla och därför bör ta konsekvenserna av sitt beteende. Detta är något som bara inte får stå oemotsagt.
FMN har en ideologi som säger att 'Varje individ (således även missbrukare och kriminella) ändrar sitt beteende när det med deras mått mätt finns tillräcklig anledning'. Med detta menar vi inte att våra egna missbrukande barn får skylla sig själva att de hamnat i ett drogberoende. Vi anser däremot att vi inte kan fatta beslut åt någon annan och inte heller kontrollera en annan människa. Vi anser vidare att varje människa själv väljer vilket liv han vill leva. Väljer han att knarka, så är det hans val. Jag kan inte göra något åt det som mamma eller pappa. Vore det så lätt, kan jag lätt peka ut hundratals föräldrar som inget högre önskar än att de kunde få stopp på sina barns missbruk. Däremot finns vi där hela tiden om missbrukaren ändrar sitt val och vill ha hjälp med vård och behandling för att sluta med droger. Då kan vi stötta och ta emot med den öppna famnen igen.
Vad vi också vill ha sagt med vår ideologi är att eftersom vi inte kan få någon, inte ens våra egna älskade ungar, att sluta med droger om han eller hon inte själv vill, så måste de få ta de fulla konsekvenserna av sitt missbruk. Samma sak där: vi som anhöriga och föräldrar kan inte se hur våra barn fortsätter sitt knarkande år efter år bara för att vi ska ta konsekvenserna av deras missbruk genom att betala hyra, matkassar, telefon och knarkskulder åt dem eller driva hotellrörelse med full service hemma hos oss. FMN har funnits i snart 40 år och har genom åren sett att den bästa hjälpen mitt missbrukande barn kan få är att själv få ta ansvar för sitt eget liv. Då kanske tankeverksamheten kommer i gång - denna gång på rätt sätt.
Vi anser inte att mera droger in i en redan drogad kropp är den rätta medicinen för att få någon drogfri. Vi ser med egna ögon att det finns andra vägar att gå. Människor som Kris-killar och -tjejer är ett levande bevis för detta. AA och NA är andra som också har drogfria människor inom sina organisationer.
FMN som organisation respekterar självklart andras åsikter även om de inte är som våra, men då kräver vi också att bli respekterade för det vi tycker. Även inom vår organisation finns föräldrar vars barn både får metadon och subutex, men vi kan aldrig säga vad som är rätt eller fel för dessa människor. Varje människa måste göra sina egna val.
Tro inte för en enda kort sekund att vi föräldrar mår gott av att se hur våra barn förstör sina liv och till och med tar slut på dem med narkotika. Den förälder som önskar sig något sådant tror vi inte är född. Vi vill ha våra barn tillbaka igen till ett drogfritt liv och då menar vi ett liv helt fritt från droger. Vi vet att det går och vi vill att samhället ska satsa mera pengar på detta i stället för att hålla kvar våra barn i narkotikaträsket ännu längre.
Gunilla Persson
Förbundsordförande och anhörig
Lena Larsson
Informationssekreterare och anhörig

