Internationellt motstånd för Djurgården/Älvsjö
Djurgården/Älvsjö får möta lag från Island, Kazakstan och Serbien-Montenegro när gruppspelet i Women´s Cup avgörs i Eskilstuna nästa vecka. På förhand är stockholmarna favoriter till gruppseger.
Damfotboll (SFT) Tisdag till lördag nästa vecka avgörs det andra gruppspelet i Women"s Cup, som är damernas motsvarighet till Champions League. Djurgården/Älvsjö är värd för en av fyra grupper och har valt att förlägga matcherna i Eskilstuna i stället för i Stockholm.
- Det finns många stora evenemang i storstäderna. Vi vill vara med att bidra till att ett stort arrangemang sker ute i landet. Vi tror även att vi har större möjlighet att få mer publik och uppmärksamhet i Eskilstuna, säger Djurgården/Älvsjös ordförande Per Darnell på klubbens hemsida.
- Eskilstuna är en mycket bra stad för fotbollsintresse. Vi har blivit oerhört bra bemötta av Eskilstuna United, Eskilstuna bästa damlag och tillika samarbetspartner under veckan.
Djurgården/Älvsjö, som var finallag i Women´s Cup i våras, möter i sin grupp Valur från Island, Alma från Kazakstan och Masinac Classic-Nis från Serbien-Montenegro. Djurgården/Älvsjö och Masinac Classic-Nis har som seedade lag varit direktkvalificerade till den andra gruppspelsomgången medan de två andra lagen tagit sig dit genom att i augusti vinna var sin grupp i det första gruppspelet.
Rimligen borde motståndet inte innebära några större problem för Djurgården/Älvsjö. Motståndarlagen är betydligt sämre rankade än fjolårets svenska mästarlag. Det kanske största hotet är Valur från Reykjavik. Isländsk damfotboll har gått framåt, vilket det svenska landslaget erfor för ett par veckor sedan då man bara fick oavgjort mot isländskorna i VM-kvalet.
Fem av spelarna i den isländska truppen var just från Valur. Ett namn som Djurgården/Älvsjö får se upp med i tisdagens möte är 19-åriga Margret Vidarsdottir som bland annat gjort 12 mål på 16 landskamper.
Kvartsfinaler spelas i oktober och semifinalerna spelas denna säsong redan i november. Finalen avgörs i maj nästa år.