Nytt invandrarparti ställer upp i valet
Ett nytt invandrarparti har bildats i Jönköping. Målet är att ställa upp i kommunalvalet. Men redan nu har invandrare i andra städer visat intresse, vilket kan leda till att partiet även ställer upp i riksdagsvalet. På partiprogrammet tar man upp frågor som asylpolitik, äldrevård och rättssäkerhet.
Nu har embryo till ett invandrarparti bildats. Partiet finns ännu så länge bara i Jönköping med ett hundratal aktiva medlemmar.
- I första hand siktar vi på kommunalvalet i Jönköping, men om det finns ett riksintresse för ett invandrarparti kommer vi även att ställa upp i riksdagsvalet, säger Tin Medjugorac, som är initiativtagare till partiet.
Behövs det verkligen ett invandrarparti?
- Ja det finns inget parti som bevakar alla frågor som invandrare tycker är viktiga. Därför behövs invandrarpartiet verkligen.
Många är trötta på skandalerna kring Migrationsverket med pinnsystemet, champagne och apatiska barn, rasistiska moderater i valstugor som säger att muslimer är bra på att föda barn och utnyttja systemet och folkpartiets Mauricio Rojas som hävdar att chilenare och nordafrikaner från Maghrebområdet har brottsligheten i blodet.
- Partiet har redan har fått positiv respons från Göteborg, Malmö, Norrköping och Stockholm, säger Tin Medjugorac.
Tin Medjugorac kom själv från Kroatien till Sverige som barn. Därefter har han hunnit arbeta som kock i USA, Tyskland och Costa Rica, dels som anställd och dels med egen restaurang, innan han återvände till Sverige för tre år sedan.
- Jag vet hur det är att vara invandrare i många olika länder.
Partiet står varken till höger eller till vänster. Om ni i framtiden skulle få en vågmästarroll, skulle ni då arbeta med det borgerliga blocket eller det rödgröna?
- Idag är gruppen som arbetar med partiet vänsterorienterade. Men om vi skulle få en vågmästarroll i framtiden, vet jag inte vilket block vi skulle stödja. Detta måste diskuteras.
Det nya invandrarpartiet kräver en total förändring av asylpolitiken. Först och främst vill man korta handläggningstiderna. Istället för att koncentrera sig på id-handlingar, ska handläggarna sätta sig in i hur förhållandena är i det land som flyktingen kommer i från. Dessutom kräver partiet en aktiv utrikespolitik där man verkar för att främja demokratin i andra länder.
- När länder behandlar sina medborgare illa är det ingen privat angelägenhet. Sverige blir allt sämre på att kritisera sådant. Det var Sverige bättre på under Olof Palmes tid.
Ifråga om utrikespolitiken vill man att Sverige mer aktivt ska verka för att svenska medborgare med utländsk bakgrund som sitter fängslade i andra länder ska friges. Här föreslås Sverige ta hjälp av andra EU-länder.
För att öka rättssäkerheten i Sverige vill partiet se fler invandrare som domare. Många ser våldtäktsmål som ett groteskt skämt där få blir fällda och därför efterlyser partiet hårdare straff för våldtäktsmän och även för dem som har vållat någon annan person skada på grund av rattonykterhet.
Blir människor bättre av ett långt fängelsestraff?
- Vissa brott måste straffas hårdare. Kör man för fort i dag blir man av med körkortet och det är krångligt att få det tillbaka. Men om man kör på någon, så kommer man alltför lindrigt undan, och det vill vi ändra på. Kör du ihjäl en familj får du 20 års fängelse i många andra länder. Men samtidigt måste straffsystemet förbättras.
Istället för bunkrar och rymningssäkra fängelser vill partiet att det satsas på rehabilitering, terapi och sysselsättning både under strafftiden och efteråt.
Dessutom vill partiet halvera antalet invandrare som bidragstagare. Detta ska göras genom satsningar på små företag. Företagaren ska få skattelättnader och ekonomiskt bistånd till dess att företaget är lönsamt. Alltså kanske längre tid än det starta eget-bidrag som bara ges i sex månader. Man kräver också en drastisk förändring av arbetsförmedlingen.
- Istället för att handläggare uppträder som poliser borde de aktivt medverka till kontakter med arbetsgivare, menar Tin Medjugorac.
Man vill också ändra pensionssystemet så att äldre kan ta med sig garantipensionen utomlands istället för att sitta på ett svenskt ålderdomshem, vilket kostar samhället fyra till fem gånger mer. Omsorgen för äldre invandrare anser man ska ses över. Över huvud taget efterlyser man större ansvar från de äldres barn.
Kan inte det bli en kvinnofälla?
- Att ta hand om våra äldre är en hjärtefråga för många invandrare. Visst kan det vara en kvinnofälla som vi måste diskutera inom partiet. Men redan nu tar många invandrarkvinnor hand om de gamla, helt utan stöd från samhället.
Partiet konstaterar att trots att jämställdhet och jämlikhet är reglerat i olika lagar diskrimineras människor på grund av kön, hårfärg eller annan personlig läggning.
- Förutom lagar behövs kampanjer på nationell nivå där diskrimineringsfallen uppmärksammas för att markera att diskrimineringen inte kan fortsätta, varken på bred nivå eller i smyg.
Partiet kräver också att kärnkraften avvecklas innan en katastrof sker. Detta ska ske genom att alternativa energikällor utvecklas. Skattelättnader och rabatt på kollektivtrafiken ska ges till dem som väljer miljövänliga bilar.
- Vi kan inte förstöra vår miljö ytterligare bara för att några få ska bli rikare. Vi vill se till att våra barn har en bra miljö, säger Tin Medjugorac.

